Zaleszany: Medale dla rolników i rozmowy o kasie

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W nowej perspektywie finansowej wśród propozycji dla rolników nie braknie też m.in. preferencyjnej pożyczki w wysokości 70 tys euro na zakup ziemi dla młodego rolnika.
Natomiast informacji na temat możliwości finansowych z jakich rolnicy mogą skorzystać udzielają również biura terenowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
(Marta Górecka)
Na razie z takiej możliwości skorzystało około 50 rolników w Polsce. Natomiast około 150 tys rolników zaciągnęło kredyty na łączną sumę 17 mld złotych.
Mowa była też m.in. o kredytach preferencyjnych, których oprocentowanie nie może przekroczyć 3 i 1,5% w przypadku kredytów inwestycyjnych i klęskowych. Tu zmieniła się kwestia naliczania odsetek i na razie wymagania ministerstwa spełnił jedynie bank BGŻ. Nowości doczekają się też rolnicy dotknięci klęską żywiołową

Wiceminister Plocke przy okazji spotkania mówił o możliwościach nowej perspektywy finansowej dla prowadzących i rozwijających swoje gospodarstwa rolników . Miał też dobrą informację dla tych rolników, którzy zaciągnęli kredyty i mają problemy z ich spłatą

Ośmioro rolników z powiatu Stalowowolskiego odznaczonych zostało medalami 'Zasłużony dla rolnictwa'.
Podczas uroczystości w Gminnym Ośrodku Kultury w Zaleszanach. odznaczenia wręczał wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.
O przyznanie odznaczeń wnioskowali poseł Renata Butryn wspólnie z kierownikiem Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Stalowej Woli Ryszardem Gajeckim.
Wśród ośmiorga odznaczonych większość to kobiety: Ewa Machała, Anna Stefaniak, Marta Stefaniak, Agnieszka Stilger i Barbara Zielińska. Nagrodzeni panowie to Mieczysław Bartman, Krzysztof Błażejczak, Krzysztof Maduzia.
Barbara Zielińska przyznała, że czuje się wyróżniona a medal jest motywacją do jeszcze lepszej pracy w rolnictwie, którym zajmuje się od 10 lat