Zaklików: Będzie referendum w sprawie podziału gminy.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Burmistrz Zaklikowa przyznał, że inwestycji rzeczywiście było za mało, ale na te, które są do zrobienia potrzeba dużych kwot. Budowa tylko ulicy Lipowej to około 7,5mln złotych. Takie tłumaczenie nie przekonuje jednak mieszkańców Lipy. Inicjatorzy referendum nie obawiają się małej frekwencji w referendum, czym niektórzy ich straszą, bo nawet to nie zamyka im drogi do utworzenia gminy. Byłby to nie pierwszy przypadek, w którym zapadają
ministerialne decyzje o utworzeniu małej gminy bez wystarczającej frekwencji. Tak było m.in. z podobną co do wielkości gminą w Polsce posiadającą wody lecznicze, to gmina Szczawa. A referendum w Zaklikowie w sprawie podziału gminy odbędzie się 31 stycznia 2016 roku.
(Marta Górecka)
Jednak nie tylko to stanęło u podstaw referendum. Zwolennicy utworzenia gminy Lipa chcą odłączenia bo w gminie Zaklików jest im źle również pod względem rozwoju. Pieniędzy z podatków idzie do gminy dużo, a inwestycji jest niewiele:

Pomysł na odłączenie Lipy od Zaklikowa nie jest nowy. Już kilka lat temu, kiedy powstało Stowarzyszenie Lipa Zdrój ipomysł utworzenia uzdrowiska z leczniczymi wodami solankowymi Lipa chciała odłączenia. Wtedy pomysł nie wypalił a pomysły Stowarzyszenia nie spotkały się z zainteresowaniem władz gminy. Zmieniły się władze gminy i temat uzdrowiska odżył, ale już bez Stowarzyszenia, co mocno zabolało lipiaków. Mówi radny Rady Miejskiej w Zaklikowie Dariusz Chmielewski:

Rada miejska Zaklikowa zdecydowała o przeprowadzeniu referendum w sprawie podziału gminy. Stało się to na wniosek grupy mieszkańców, którzy chcą podziału gminy Zaklików i utworzenia gminy Lipa. Według inicjatorów tego podziału są duże szanse na utworzenie takiej gminy, bo są w Polsce mniejsze od niej. A poza tym byłby to powrót do stanu sprzed lat, bo Lipa była już kiedyś gminą. Mówi jeden z inicjatorów podziału przewodniczący Rady Miejskiej w Zaklikowie Mirosław Mach: