Wystawa rysunku Mariusz Bajek – Cerkwie pogranicza.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Radio Leliwa

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie serdecznie zaprasza 21 lutego 2014 r. – godz. 18:00 na otwarcie wystawy rysunku Mariusza Bajka „Cerkwie pogranicza”.
Wystawa obejmuje 23 grafiki wykonane ołówkiem, o formatach A2 dodatkowo oprawione w passe-patrtout i antyramy. Jako tematy prac wybrano najciekawsze obiekty drewnianej architektury cerkiewnej.
Wraz z wystawą przygotowano album z prezentowanymi rysunkami cerkwi i tekstem Zofii Życzyńskiej – Bajek. Umieszczono w nim szeroki opis cerkwi prezentowanych na wystawie, style w których zostały wzniesione, ich dzieje i stan obecny. Jest to praca przekrojowa szeroko traktująca ten temat. Poruszono w nim historię tych terenów, narodów je zamieszkujących i różnorodność wyznań. Jest on prezentowany podczas otwarcia wystaw. Pozwala on podnieść rangę wydarzenia. Album został wydany na wysokim poziomie edytorskim.
Jednocześnie posiadamy film przygotowany przez Telewizję Kablowa STELLA ze Stalowej Woli o tym samym tytule. Jest on prezentowany podczas otwarcia wystaw.
 
Dotychczas całość była prezentowana między innymi w następujących miejscach:
– Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
– Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie
– Spółdzielczy dom kultury w Stalowej Woli.
– Niżańskie Centrum Kultury „Sokół' w Nisku
– Muzeum Wsi w Kolbuszowej.
– GOK w Majdanie Królewskim
– GOK w Zaleszanach
      
Dotychczas wystawę obejrzało ok.100 000 tys osób.
Całość  została nagrodzona następującymi nagrodami:
1. „Gałązka sosny”- nagroda Miast Stalowej Woli
2. Nagroda Starosty Stalowowolskiego
Na cały program mamy patronat Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie.
Ponadto wystawy odbywały się pod patronatami Marszałka WP i prezydentów miast w których odbywały się imprezy.
Podczas otwarcie wystaw często brał udział łemkowski zespół Kremenaros, który występował w autentycznych strojach i śpiewając muzykę łemkowską. Zespół ten bardzo podnosi rangę imprezy i wprowadza niepowtarzalny nastrój.