Uroczysta inauguracja obchodów roku Jana Słomki w Tarnobrzegu

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Spotkaniu w bibliotece przy ulicy Szerokiej, towarzyszyć będzie koncert chóru 'Dzikowianie” pod kierunkiem Wiesława Woźniaka. Głos zabierze prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz, a o życiu i działalności Jana Słomki opowie tarnobrzeski radny Waldemar Stępak.
Jan Słomka urodził się w 1842 roku. Był chłopskim działaczem społecznym i gospodarczym w Galicji, inicjatorem i realizatorem wielu przedsięwzięć mających na celu podniesienie poziomu życia chłopów. Na przełomie XIX i XX wieku w ciągu przeszło 40 lat wójt Dzikowa, autor 'Pamiętników włościanina od pańszczyzny do czasów dzisiejszych'. W 1929 roku został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego Złotym Krzyżem Zasługi. Jest patronem Gimnazjum Nr 2 w Tarnobrzegu.
Inauguracja obchodów roku Jana Słomki rozpocznie się o godzinie 17.00.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu zostaną dziś uroczyście zainaugurowane obchody roku Jana Słomki. Wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy pod tytułem 'Jan Słomka – …niech z tego co już należy do przeszłości płynie nauka na przyszłość”. Mówi Stanisława Mazur, dyrektor MBP w Tarnobrzegu.