Tarnobrzeg. Stan obwałowań w mieście i powiecie.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Obecnie do Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie zgłoszony został jeden projekt z powiatu tarnobrzeskiego o wydanie pozwolenia na realizacje inwestycji dotyczącej modernizacji lewego i prawego wału Trześniówki od osiedla Sobów do miejscowości Stale. Prace mają ruszyć w tym roku.
Wszytskie usterki naprawiane są na bieżąco. Za stan obwałowań odpowiadają również tak zwani strażnicy wałowi, którzy raz w miesiącu mają obowiązek przejść wszystkie wały i zgłaszać ewentualne mankamenty. Muszą również utrzymywać odpowiedni stanu techniczny śluz i kosić wał w ich obrębie dwa razy w roku.
Przez obszar Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego przebiega łącznie około 200 kilometrów obwałowań. Po powodzi w 2010 roku całość została przywrócona do stanu sprzed wielkiej wody. To jest dobra informacja. Kolejna może budzić niepokój. Mówi Ireneusz Dyrda.

Stan obwałowań przebiegających przez Tarnobrzeg i powiat tarnobrzeski jest dobry powiedział kierownik Tarnobrzeskiego Oddziału Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Ireneusz Dyrda. Zakończył się standardowy, wykonywany co pół roku przegląd wałów.
Jesienią i wiosną specjalna komisja ocenia stan techniczny wałów, to czy ich struktura nie została naruszona przez zwierzęta, rodzaj porastającej je roślinności, bo to ona stanowi jedyne zewnętrzne zabezpieczenie wału oraz stan śluz. Kierownik Dyrda wylicza najczęstsze problemy.