Tarnobrzeg. Bon organizacyjny, pierwszy etap reformy oświaty.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

 

Obecnie wydatki na szkolnictwo pochłaniają około 45% budżetu miasta. Na terenie Tarnobrzega funkcjonują 33 placówki oświatowe, w których zatrudnionych jest ponad 1000 nauczycieli. W ciągu minionej dekady liczba dzieci w tarnobrzeskich szkołach zmniejszyła się o 25%, zaś liczba nauczycieli o półtora procent.

 

Prezydent Tarnobrzega, Grzegorz Kiełb kwituje.

 

Bon organizacyjny i sposób jego wdrożenia skrytykował także radny opozycji, Norbert Mastalerz, który  będąc prezydentem miasta poprzedniej kadencji bez powodzenia próbował przeprowadzić reformę oświaty.

 

Bon wprowadzono nie konsultując tego z nauczycielami i radnymi, co oburzyło przeciwników takiego rozwiązania. Wśród nich jest  radna PiS, przewodniczaca Komisji Edulacji Kultury i Sportu, nauczycielka w Szkole Podstawowej numer 9, Anna Pekar.

 

W Tarnobrzegu ruszył pierwszy etap reformy oświaty. Wprowadzono bon organizacyjny, narzędzie które ma za zadanie racjonalizować wydatki w szkolnictwie  przy jednoczesnym zachowaniu jakości nauczania. Bon uzależnia organizację szkoły od ilości uczniów i wyznaczonego na jej podstawie limitu zatrudnienia pracowników.

Tłumaczy naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia Urzędu Miasta Tarnobrzega, Jolanta Kociuba.