Tarnobrzeg: Wspomnienie o ojcu Janie Górze.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

W corocznych spotkaniach bierze udział około stu tysięcy osób z Polski i zagranicy. To największe tego typu imprezy w Polsce.
Ojciec Jan Góra zmarł 21 grudnia w trakcie Eucharystii.
Dziś o 10 30 w poznańskim kościele oo. dominikanów odprawiona została msza święta, a potem ciało duszpasterza spoczęło na Polach Lednickich.
(Joanna Sarwa)
W 1997 roku zaangażował się w dzieło swojego życia: nad Jeziorem Lednickim wybudował stalową bramę w kształcie ryby – znaku pierwszych chrześcijan. Zapraszał tam polską młodzież. W spotkaniach brało udział około stu tysięcy osób z Polski i zagranicy.
Młodzież z naszego regionu także licznie uczestniczyła w lednickich spotkaniach a uczniowie Katolickiego Gimnazjum i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu od kilku lat współtworzą je jako prowadzący zabawy i tańce.
Młodzież przechodzi wcześniej specjalny kurs prowadzony przez choreografa i animatora lednickich spotkań Kazimierza Chojnę.

Ojciec Tytus Piłat z klasztoru ojców dominikanów w Sandomierzu nazywa ojca Jana Górę filarem
duszpasterstwa polskiej młodzieży:

W Poznaniu odbyły się uroczystości pogrzebowe ojca Jana Góry – dominikanina, który stworzył spotkania młodzieży w Lednicy i był twórcą słów pieśni 'Abba Ojcze' na Światowe Dni Młodzieży w 1991 r.
Z 41 lat kapłaństwa prawie wszystkie spędził w Poznaniu, gdzie był duszpasterzem młodzieży a potem duszpasterzem akademickim. Pierwszy okres jednak po święceniach ojciec Jan Góra pracował w Tarnobrzegu.
Mówi ojciec Paweł z tarnobrzeskiego klasztoru ojców Dominikanów. W czasie pierwszej posługi ojca Jana Góry – w latach siedemdziesiątych – był ministrantem: