Tarnobrzeg: Powiat ma budżet na 2015 rok

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

W zmniejszeniu zadłużenia powiatu tarnobrzeskiego ma pomóc kredyt w wysokości miliona złotych.
(fot: starostwo powiatowe w Tarnobrzegu)
Powiat Tarnobrzeski ma budżet na ten rok. W 2015 roku planowane dochody wyniosą ponad 36 milionów 672 tysiące złotych, natomiast wydatki zaplanowano na kwotę prawie 36 milionów 792 tysiące. Władze powiatu liczą, że powstały deficyt w wysokości około 120 tysięcy złotych nie powiększy się do końca roku.
Wśród największych wydatków, jakie czekają powiat tarnobrzeski, na pierwszym miejscu niezmiennie jest oświata, która w tym roku pochłonie prawie 14 milionów złotych. Subwencja, jaką starostwo otrzymało na pokrycie wszystkich kosztów z nią związanych jest niewystarczająca, a to oznacza, że w tegorocznym budżecie musiała się znaleźć kwota miliona złotych, która wypełni powstałą lukę.
W porównaniu do lat ubiegłych znacznie mniej pieniędzy zostanie przeznaczone na inwestycje drogowe, czyli remont obecnie istniejących odcinków oraz wsparcie gmin w zakresie przebudowy swoich tras. W obecnym budżecie na ten cel zarezerwowano nieco ponad milion złotych, podczas gdy w latach poprzednich operowano kwotami rzędu 11 milionów.
Starosta Paweł Bartoszek uspokaja, że jest to związane z nowym rozdaniem środków unijnych, a to oznacza, że lokalne samorządy będą mogły z nich zacząć korzystać dopiero w roku przyszłym. Obecny trzeba poświęcić na przygotowania i pisanie nowych wniosków: