Tarnobrzeg: Międzywojewódzkie ćwiczenia EDEN

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Ćwiczenia zakończą się dziś wieczorem.
Kryptonim ćwiczeń wiąże się z projektem, który od dwóch lat realizuje 15 krajów Unii Europejskiej, w tym Polska. Jego celem jest stworzenie systemu przygotowania i zabezpieczenia w sytuacji zagrożenia na przykład chemicznego, oraz zapewnienie kompleksowej wymiany informacji, co w efekcie ma przełożyć się na skuteczniejsze działania. Stąd pracy służb, które wykorzystywały nowe osiągnięcia techniki w tej dziedzinie przyglądali się przedstawiciele organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w krajach członkowskich Unii, oraz Ukrainy.
Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz Śmigielska podkreślała, że przy zdarzeniach takich jak te zaaranżowane podczas ćwiczeń bardzo ważne jest współdziałanie:

Kilkuset strażaków z województw Podkarpackiego, Świętokrzyskiego, Lubelskiego i Mazowieckiego bierze udział w ćwiczeniach EDEN, które od poniedziałku trwają na Jeziorze Tarnobrzeskim oraz na terenie zakładów chemicznych Siarkopol.
W działaniach uczestniczy również policja, ratownictwo medyczne, służby ochrony środowiska i inspekcji sanitarnej. Wśród zadań, z którymi muszą zmierzyć się służby są skutki katastrofalnych zjawisk atmosferycznych a także zdarzenia z udziałem niebezpiecznych substancji chemicznych, biologicznych i radiologicznych.
Podkarpacki Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej nadbrygadier Bogdan Kuliga przekonywał że wymagają one realizacji ratownictwa chemiczno-ekologicznego, poszukiwawczo-ratowniczego, wodnego oraz wysokościowego w zakresie specjalistycznym: