Tarnobrzeg: Ile powinien zarabiać starosta powiatu?

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Zarówno propozycja radnych opozycji jak i starosty trafiła ostatecznie w formie projektu uchwały pod głosowanie. Wcześniej musiały je także zaopiniować funkcjonujące przy radzie powiatu, komisje. Decyzją większości radnych ustalono, że pensja starosty powiatu tarnobrzeskiego będzie wynosić niewiele ponad 11 tysięcy złotych miesięcznie.
(Dominik Siatrak)
O zmniejszenie kwoty zaapelował również sam starosta Paweł Bartoszek:

Wysokość proponowanych zarobków starosty powiatu tarnobrzeskiego stała się tematem zażartej dyskusji pomiędzy radnymi rządzącej powiatem koalicji PSLu Platformy Obywatelskiej i Forum Powiatu Tarnobrzeskiego a opozycyjnym klubem Prawa i Sprawiedliwości.
Stało się tak za sprawą projektu uchwały, który jako pierwszy trafił pod obrady na ostatniej sesji. Zakładał on ustalenie zarobków starosty na poziomie ponad 11 i pół tysiąca złotych na miesiąc.
Na pensję starosty składa się wynagrodzenie zasadnicze, oraz dodatki: funkcyjny, za wieloletnią pracę oraz dodatek specjalny. Ustalając tę kwotę radni mogą operować w pewnym przedziale płacowym który regulują przepisy. W tym wypadku postanowiono pozostawić maksymalne stawki.
Jako uzasadnienie podano, iż starosta odpowiada za realizację kilkudziesięciomilionowego budżetu a ponadto nie ma normowanego czasu pracy. Wynagrodzenie jest adekwatne do funkcji i wymagań stawianych staroście.
Przeciwny wysokości pensji w proponowanej formie był między innymi radny Marek Ożga, który podkreślał, że dwaj poprzedni starostowie pomimo posiadanego większego doświadczenia w samorządzie nie mieli wynagrodzenia ustalonego na maksymalnych stawkach: