Tarnobrzeg: Atomowy Autobus.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Po wizycie w Zamościu 'Atomowy Autobus Mobilne Laboratorium' gości w Tarnobrzegu.
Już po raz piąty mieszkańcy kilku miast Polski mają okazję zapoznania się nieodpłatnie z ciekawostkami z zakresu fizyki i chemii. Mobilne laboratorium fundacji FORUM ATOMOWE za pomocą innowacyjnych sposobów przekazywania wiedzy daje poznać tajniki funkcjonowania elektrowni jądrowej.
W rezultacie w ciągu dwóch tygodni akcja odwiedzi takie miejscowości jak m.in. Radom, Sieradz, Konin, Płock czy Olsztyn.
Głównym celem projektu fundacji FORUM ATOMOWE jest dotarcie do lokalnych społeczności w celu przekazywania wiedzy z dziedziny energetyki jądrowej i promieniotwórczości. 'Atomowy Autobus' umożliwia za pomocą trudnodostępnych sprzętów unaocznić omawiane zjawiska.
Za pomocą licznika Geigera można zaobserwować, że każde ciało promieniuje. Piramida holograficzna prezentuje w technologii 3D kluczową dla energetyki jądrowej łańcuchową reakcję rozszczepienia. Nie brakuje też omówień zagadnień z zakresu promieniowania niejonizującego takich jak m..in. odbicie i załamanie się światła.
Fundacja Forum Atomowe została założona w 2008 roku i jest prowadzona przez ludzi połączonych pasją do popularyzowania nauki, w szczególności fizyki i energetyki jądrowej.
Jeszcze w tym roku ruszy projekt 'Szkolna Radiologiczna Mapa Polski”. Uczniowie wraz z opiekunami będą tworzyli interaktywną mapę rozkładu mocy dawki promieniowania jonizującego w Polsce.
Spotkanie od godziny 9. do 14. potrwa przy Społecznym LO im. Małego Księcia w Tarnobrzegu.