Tarnobrzeg. W mieście działa Stowarzyszenie Polsko – Brazylijskie „Havea”.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W Tarnobrzegu od kwietnia działa Stowarzyszenie Polsko-Brazylijskie „Havea”. Jego głównym celem jest intensyfikacja kontaktów z Polonią jednego z największych na świecie kraju Ameryki Południowej.

Nowe stowarzyszenie ma się koncentrować na działalności informacyjnej i wystawienniczej oraz na promocji twórczości kulturalnej, filmowej i pisarskiej Brazylijczyków pochodzenia polskiego.

Mówi prezes Stowarzyszenia Polsko-Brazylijskiego „Havea” Maciej Troll.

100 lat temu, poseł II Rzeczypospolitej Ksawery Orłowski złożył listy uwierzytelniające na ręce ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Brazylii Epitacio da Silvy Pessoa. Zainicjował tym samym proces nawiązywania stosunków dyplomatycznych między obu państwami.

Członkowie  Stowarzyszenie Polsko-Brazylijskiego „Havea” zapraszają na wystawę pod tytułem „100 lat relacji dyplomatycznych Polska – Brazylia 1920 – 2020”. Ekspozycję ciekawych zbiorów tematycznych poświęconych  temu zagadnieniu będzie można oglądać od 18 do 28  października w Tarnobrzeskim Domu Kultury.

Wydarzenie współorganizuje Towarzystwo Polsko-Brazylijskie w Warszawie. Część materiałów na wystawę pomogła udostępnić dyrekcja  Muzeum Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie. Patronat nad inicjatywą objęła Ambasada Federacyjna Republiki Brazylii.