Tarnobrzeg. Nagrody za kiszenie kapusty.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Zespół Ludowy OCICANKI z Tarnobrzega przywiózł wyróżnienie z podkarpackiego XXXIII Wojewódzkiego Konkursu Ludowych Obrzędów i Zwyczajów. Jeden z członków zespołu – Józef Smykla otrzymał ponadto nagrodę dla najlepszego aktora  w tym konkursie. 15-osobowa grupa na deskach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziszowie Małopolskim zaprezentowała obrzęd kiszenia kapusty.

– Informacje o tym jak to  w przeszłości  w Ocicach kisiło się kapustę zebraliśmy od swoich mam i babć. Na podstawie tych wiadomości opracowaliśmy scenariusz spektaklu i występ – powiedziała nam założycielka OCICANEK  Alina Bąk.

Józef Smykla, zdobywca nagrody dla najlepszego aktora w spektaklu „Kiszenie kapusty u Maciejowej” zagrał gospodarza „trutnia”. Tak scharakteryzował swoją rolę.

Wiktoria Dąbrowska jedna z przedstawicielek Zespołu Ludowego OCICANKI wspominała atmosferę panującą podczas konkursu w Sędziszowie Małopolskim.

Konkurs „Ludowe obrzędy i obyczaje” to jedna z najstarszych tego typu imprez na terenie Polski. Jest organizowana od 1987 roku.  Celem konkursu jest ochrona i popularyzacja tradycyjnego folkloru Podkarpacia,  a szczególnie, autentycznych obrzędów i zwyczajów.

W miniony weekend  w Sędziszowie Małopolskim zaprezentowało się ponad 200 artystów z 10 zespołów obrzędowych z województwa podkarpackiego.

Głównym organizatorem wydarzenia był Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, a współorganizatorem Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Na zdjęciu od lewej: Wiktoria Dąbrowska, Józef Smykla, Alina Bąk.