Tarnobrzeg. Ławeczki Słomki i Pawłowskiego jak nowe.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W Tarnobrzegu odrestaurowano kamienne ławeczki z postaciami osób, które wpisały się  w historię miasta.  Dawną świetność przywrócono „ławeczce Jana Słomki” oraz „ławeczce profesora Stanisława Pawłowskiego”. Obydwie stoją  w centrum Tarnobrzega, przy Placu Antoniego Surowieckiego.

Mówi prezydent Tarnobrzega, Dariusz Bożek.

Kamienne ławeczki funkcjonują w przestrzeni miejskiej od dekady. „Ławeczka Jana Słomki”, wójta Dzikowa, chłopskiego działacza społecznego i gospodarczego w Galicji powstała w 2012 r, w 170. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci Jana Słomki, w 100 lat od pierwszego wydania „Pamiętników Włościanina” jego autorstwa. Z tej okazji Rada Miasta Tarnobrzega ustanowiła rok 2012 „Rokiem Jana Słomki” .

Druga, „ławeczka prof. Stanisława Pawłowskiego” powstała w 2013 roku, w 60. rocznicę odkrycia polskich złóż siarki. Upamiętnia samego odkrywcę, wybitnego naukowca, geologa, geofizyka, którego badania zapoczątkowały powstanie Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego, jak też odkrycie tarnobrzeskich złóż. Ławeczka powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa – Oddziału Tarnobrzeg, które sfinansowało jej wykonanie.

Autorem obydwu ławek jest artysta plastyk Krzysztof Kołek. Przeprowadzone prace renowacyjne wykonywane były pod nadzorem artysty. Polegały na umyciu i zaimpregnowaniu ławeczek specjalistycznymi środkami do kamienia. Przy okazji odtworzono też zniszczone przez wandali drewniane siedziska. Prace stolarskie wykonał tarnobrzeski rzemieślnik Bogusław Kowalczuk. Koszt renowacji wyniósł 3343 złotych brutto.

Ławeczki przed renowacją:

Ławeczki po odrestaurowaniu: