Tarnobrzeg. Duże odpady powinny lądować w PSZOK-u.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W Tarnobrzegu od 1 kwietnia funkcjonują nie – jak  wcześniej  – jeden, a trzy Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów. Mimo tego mijając altany śmietnikowe usytułowane na terenie miasta wciąż można natknąć się na widok zalegających przy nich stert śmieci  wielkogabarytowych na przykład wersalek, meblościanek, starych drzwi czy telewizorów.

– Tak nie powinno być – mówi naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Tarnobrzega, Piotr Pawlik.

Odpady, których nie wolno wyrzucić do pojemników do segregacji powinny lądować w PSZOK-ach jeszcze z jednego powodu.

Aktualnie w Tarnobrzegu odpady wielkogabarytowe są wywożone spod wiat śmietnikowych raz w miesiącu. Dodatkowo w ramach umowy  z firmą odpowiedzialną  za wywóz śmieci, w ciągu roku gmina może zlecić 25 dodatkowych transportów dużych odpadów  w przypadku ich znacznego nagromadzenia pod wiatą.

Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych  w Tarnobrzegu są zlokalizowane przy ulicy Rusinowskiego 1, Fabrycznej 8 oraz Sienkiewicza 171 (wjazd od ulicy Piekarskiej). Są czynne od poniedziałku do piątku  w godzinach od 9.00-17.00, a w soboty od 8.00 do 14.00.

Do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych można bezpłatnie oddać następujące selektywnie zebrane odpady komunalne: opakowania z papieru i tektury, opakowania z tworzyw sztucznych, opakowania z drewna, opakowania z metalu, opakowania ze szkła, opakowania wielomateriałowe, odpady zielone (liście, skoszona trawa, drobne gałęzie),  odpady biodegradowalne, zużyte opony;- 4 sztuki na rok, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,  zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane leki; oraz odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki, odzież i tekstylia, puszki po farbach i aerozolach, odpady wielkogabarytowe; limit 40kg/rok w przeliczeniu na jednego mieszkańca,  odpady budowlane i rozbiórkowe (gruz betonowy i ceglany)*200 kg lub pół metra sześciennego czystego gruzu.