Tarnobrzeg. Ciepło z odpadów. Co na to radni?

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Tarnobrzescy radni oczekują na możliwość wglądu w projekt porozumienia, które miasto miałoby zawrzeć z FCC Environment CEE. Firma złożyła do tarnobrzeskiego magistratu wniosek o decyzję środowiskową w sprawie budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Tarnobrzega Piotr Pawlik powiedział nam, że projekt porozumienia, który opracowuje FCC jeszcze nie wpłynął do urzędu. Dokument ma precyzować współpracę Tarnobrzega  z inwestorem między innymi w kwestii przekazywania odpadów, a także wykazywać korzyści jakie miasto uzyskałoby z faktu funkcjonowania instalacji w strefie ekonomicznej.

Na ostatniej sesji Rady Miasta Tarnobrzega tak mówił radny Kamil Kalinka.

 – Przez ostatnie dwa i pół roku dokładnie wyartykułowaliśmy FCC oczekiwania jakie ma miasto w stosunku do planowanego przedsięwzięcia  – mówił podczas sesji naczelnik Piotr Pawlik.

Wątpliwości radnych wywołała jeszcze jedna kwestia. Mówi tarnobrzeski radny Cezary Mikrut.

-Nie można łączyć pod względem formalnoprawnym dwóch dokumentów – podkreśla naczelnik Pawlik. Decyzja środowiskowa to jedno, a porozumienie z miastem to drugie.

Jak powiedziała nam  rzeczniczka prasowa FCC Polska Aldona Dydak w instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych śmieci miałyby być w  czysty, bezpieczny i ekologiczny sposób przetworzone w energię, która będzie mogła pokryć niemal całe zapotrzebowanie miasta na ciepło. Ceny odbioru odpadów oraz ogrzewania w mieście byłyby bardziej  stabilne oraz niższe niż wtedy, gdyby zakład nie powstał. Nowa instalacja to nowe miejsca pracy i zapewnienie dodatkowych wpływów do budżetu miasta.

Inwestycję w całości ma sfinansować FCC Environment CEE.