Staszów: Pielgrzymują do Sulisławic

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W sobotę już po raz 195 staszowscy pątnicy wyruszą w pieszą pielgrzymkę do Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach. Uczestnicy pielgrzymki będą mieli do pokonania w sumie ok 50 kilometrów. Zapisy trwają do 12 czerwca w Kancelarii Parafialnej przy kościele pw. św. Bartłomieja.
W pielgrzymkę do Sulisławic będzie można wybrać się również rowerem. Koło Grodzkie PTTK w Staszowie organizuje Pielgrzymkę Rowerową do Sulisławic. Trasa pielgrzymki będzie liczyć w sumie ok 70 kilometrów.
Rowerzyści wyruszą spod Ratusza w Staszowie, przez Wiśniówkę, Czajków, Wiązownicę Kolonię i Bukową do Koprzywnicy. Tam spotkają się z rowerową pielgrzymką z Sandomierza, a następnie w całej grupie wjadą do Sulisławic.
Start w sobotę 13 czerwca o godzinie 8. 00, planowany powrót tego samego dnia ok. godziny 17. Komandorem rajdu jest Sławomir Migalski.
Zwyczaj pielgrzymowania do Sulisawic wywodzi się z czasów epidemii cholery. Wtedy to mieszkańcy Staszowa wykonali drewniany krzyż, który zanieśli na własnych ramionach, modląc się o zdrowie i ustąpienie morowego powietrza. Kordon sanitarny carskiego wojska nie wpuścił ich doSulisławic. Krzyż ustawili w miejscu skąd ujrzeli wieże Sanktuarium. Gdy wracali do domów na koniu przybył umyślny posłaniec, z wieścią że w Staszowie zaraza ustąpiła. Od tamtej pory kolejne pokolenia mieszkańców Staszowa pielgrzymują do Matki Boskiej Sulisławskiej, zanosząc swe intencje i modlitwy. Tradycji tej nie przerwała ani okupacja niemiecka, ani późniejsze zakazy władz komunistycznych
(Marcin Gabrek)