Stalowowolski Teatr Okna zaprasza na spektakl "Opera Panica”

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

W roku jubileuszowym, 30-lecia działalności, Teatr „Okna” zaprasza swoich miłośników po raz kolejny do paryskiej Cafe de la Pix, gdzie spotykali się założyciele Ruchu Panicznego: Fernard Arrabal, Roland Topor i Alejandro Jodorovsky. Tym razem aktorzy Teatru „Okna” prezentują mieszkańcom Stalowej Woli Alejandro Jodorovsky'ego – twórcę mającego w sobie coś z barokowego mistrza – reżysera i aktora teatralno-filmowego, scenarzystę komiksów, pisarza, mima, kompozytora muzyki, twórcę koncepcji psychomagii i psychogenealogii, okultystę i spóźnionego o kilka wieków alchemika.

Po doświadczeniach z panico i napisaniu kilku sztuk w latach siedemdziesiątych, Jodorowsky na wiele lat opuścił teatr. Wrócił do niego po około dwóch dekadach. Wielkim powrotem była „Opera Panica” w 1993 roku, którą jednocześnie powrócił do idei panicznej. Jej premiera odbyła się w 2001 roku w teatrze Smeraldo w Mediolanie. Krytycy z entuzjazmem przyjęli powrót Jodorowsky'ego do teatru.

Źródłem inspiracji autora były zasłyszane w dzieciństwie dialogi cyrkowych klownów. 

W relatywnie krótkich wymianach zdań zawarł on krytykę współczesnego społeczeństwa, w którym panoszy się konformizm i gwałt, gdzie brakuje miejsca na wyższe wartości, a ludzie nie są w stanie porozumieć się ze sobą. Ich dialogi są często absurdalne, obnażają ludzką bezmyślność i głupotę, która niekiedy wręcz przeraża, ale jednocześnie bawi.

„Opera Panica”

reżyseria: Marek Woynarowski

światło: Bernard Bernaciak – Trybuch

dźwięk: Marian Wasiuta

wystąpią:

Aleksandra Borkowska, Weronika Buchnat, Alan Golec, Ilona Idziniak, Kaja Jędrusik, Katarzyna Korczyńska, Anna Kumięga, Sara Sibiga, Tomek Wasyliszyn 

kompozycje A. Jodorowsky'ego w wykonaniu: 

Kaja Jędrusik – skrzypce

Kacper Woynarowski – wiolonczela

27.02.2012, godz. 19.00

scena kameralna MDK

bilet: 8 zł