Stalowa Wola: Wydobyta z niepamięci

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Radio Leliwa

Wystawę prac Anny Bilińskiej będzie można oglądać w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli do 8 grudnia. (Marta Górecka)

Wystawa w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli jest wyjątkowa również pod innym kątem, po raz pierwszy udało się w jednym miejscu zgromadzić aż 70 obrazów.

O twórczości tej polskiej artystki rozpisywała się ówczesna zachodnia prasa.

Na wystawie udało się zgromadzić prace Bilińskiej prezentujące cały przekrój jej twórczości, pokazujące perfekcyjny warsztat malarski artystki, która żyła zaledwie 36lat. Znalazły się na niej doskonałe drobiazgowe portrety kobiet i mężczyzn, studia z natury i pejzaże. Mówi kuratorka wystawy Anna Król.

Niegdyś sławna w Europie polska artystka, dziś nieco zapomniana, została odkryta na nowo dzięki niezwykłej wystawie zaprezentowanej w Muzeum regionalnym w Stalowej Woli. Mowa o Annie Bilińskiej, znakomitej malarce drugiej połowy XIX wieku, której prace były eksponowane w Paryżu, Londynie, Berlinie, Monachium, Grenoble a nawet w USA. Ekspozycja prezentowana w Stalowej Woli to pierwsza retrospektywna wystawa prac tej autorki, przygotowana przez krakowskie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Mówi dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli Lucyna Mizera.