Stalowa Wola: 'Wstań Polsko moja!'.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Dominik Siatrak

Mundur ułana ze śladami krwi sprzed stu lat, tarcza legionowa Ziemi Niskiej oraz najnowsze znaleziska ze Zdziar i Racławic z grobów żołnierzy, odkryte podczas prac archeologiczno-ekshumacyjnych w roku 2013 i 2014 to tylko niektóre z zabytków, jakie można będzie oglądać w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.
Wystawa, której otwarcie zaplanowane jest na jutro, będzie nosić tytuł: 'WSTAŃ, POLSKO MOJA I wojna światowa nad dolnym Sanem w setną rocznicę wybuchu'.
Chodzi o wydarzenia wojenne z lat 1914-1918, które rozegrały się w rejonie dolnego Sanu.
Jesienią, w pierwszych miesiącach wielkiej wojny, oraz wiosną 1915 r. doszło tam do ciężkich walk toczonych o przeprawy na Sanie przez wojska austro-węgierskie, niemieckie i rosyjskie. Ulanów, Rudnik, Nisko, Rozwadów i dziesiątki okolicznych miejscowości praktycznie zniknęły z powierzchni ziemi.
Prezentowana wystawa jest efektem badań historycznych i archeologicznych prowadzonych w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, które pozwoliły na przybliżenie tragicznych, a zapomnianych losów mieszkańców ziem nad dolnym Sanem sprzed stu lat.
Bohaterami wystawy są nie tylko żołnierze wcielani do obcych, zaborczych armii ale i setki mężczyzn z Nadsania, którzy zaciągnęli się do legionów Józefa Piłsudskiego. Pod tym względem wyróżniał się szczególnie Radomyśl nad Sanem i Nisko. Pozostali mieszkańcy i liczne organizacje ofiarnie wspierały legionistów i ich rodziny.
Na wystawie w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli przebieg I wojny światowej nad dolnym Sanem będzie można zobaczyć oczami uczestników tamtych wydarzeń: żołnierzy, mieszkańców terenów przyfrontowych, dziennikarzy, malarzy i poetów. Zaś przed Biblioteką Międzyuczelnianą w Stalowej Woli będzie można oglądać wystawę plenerową pod takim samym tytułem 'WSTAŃ, POLSKO MOJA!'.
Wystawa będzie czynna od 11 listopada tego roku do 15 lutego 2015.
(Marta Górecka)