Stalowa Wola: Spotkanie z Wiesławem Myśliwskim

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Radio Leliwa

Sspotkanie autorskie z Wiesławem Myśliwskim, które odbędzie się 31 maja o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. Po spotkaniu Amatorski Teatr Dramatyczny im. Józefa Żmudy przedstawi spektakl „Requiem dla gospodyni”.
    Wiesław Myśliwski jest twórcą przywracającym wiarę w sens i wartość prawdziwej literatury. Jego powieści wynikają z głębokiej wewnętrznej potrzeby wyrażenia – i równocześnie poznania – prawdy o ludzkim losie, przeznaczeniu, przemijalności, pamięci, miłości, sensie istnienia.
    O tym – choć nie tylko o tym – mówi jego najnowsza powieść „Ostatnie rozdanie” (2013), kolejne prozatorskie arcydzieło, na które czekaliśmy kilka lat. Myśliwski publikuje rzadko, pisze długo, zgodnie z przeświadczeniem, że „pisać książki powinno się dopiero, gdy człowiek naprawdę czuje, że nie ma już żadnego innego wyjścia (…), wtedy kiedy jest się przekonanym, że ma się coś naprawdę do powiedzenia komuś drugiemu”.
    Wiesław Myśliwski jest jedynym autorem uhonorowanym dwukrotnie Nagrodą Nike
(za powieści „Widnokrąg” w 1997 i „Traktat o łuskaniu fasoli” w 2007). W swoim dorobku ma poza tym powieści: „Nagi sad” (1967), „Pałac” (1970), „Kamień na kamieniu” (1984); dramaty: „Złodziej” (1973), „Klucznik” (1978), „Drzewo” (1988), „Requiem dla gospodyni” (2000). Jego utwory były wystawiane na scenach teatrów, a także w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia, jak również filmowane („Przez dziewięć mostów’, „Pałac”, „Klucznik”, „Kamień na kamieniu”).
    Myśliwski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. otrzymał Nagrodę W.S. Reymonta (1997), Nagrodę im. A. Jurzykowskiego (Nowy Jork 1998), Nagrodę Literacką Gdynia (2007), Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej przyznawane wybitnym polskim twórcom (2011).
Za „Traktat o łuskaniu fasoli” otrzymał w 2011 roku we Francji Grand Prix Littéraire de Saint-Emilion, a za „Kamień na kamieniu” w roku 2012 w USA – wraz z tłumaczem Billem Johnsonem – The Best Translated Book Award.

MIEJSKI DOM KULTURY W STALOWEJ WOLI

31 maja 2015 / niedziela

godz. 18.00 – spotkanie z Wiesławem Myśliwskim
prowadzenie: Aneta Adamska
wstęp wolny

godz. 20.00 – „Requiem dla gospodyni” Wiesław Myśliwski
Amatorski Teatr Dramatyczny im. Józefa Żmudy
reż. Aneta Adamska

bilety – 10 zł / przedsprzedaż w MDK