Stalowa Wola: Sesja historyczna o produkcji uzbrojenia w HSW i pacyfikacji Wąwolnicy.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Te dwa ciekawe tematy zgromadziły na widowni gównie młodzież z kilku stalowowolskich szkół ponadgimazjalnych, bo to z myślą właśnie o młodych ludziach organizowane są te spotkania historyczne.
(Marta Górecka)
Za tą niepokorność wobec władzy ludowej miejscowość została spalona, były też ofiary śmiertelne. Druga prelekcja dotyczyła produkcji zbrojeniowa HSW dla polskiej armii i jej znaczenie dla Programu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP. O tym mówił dziennikarz Jerzy Reszczyński:

A tematy tegorocznej sesji jak zwykle budziły zainteresowanie młodzieży. Między innymi pasjonat historii Sławomir Snopek mówił o tragedii Wąwolnicy z 2 maja 1946 roku. Mieszkańcy tej miejscowości położonej w województwie lubelskim za swoją niepokorność i pomoc partyzantom poddani zostali pacyfikacji przez Urząd Bezpieczeństwa:

W Stalowej Woli odbyła się XIII Sesja Historyczna. Jej organizatorem jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Generała Sikorskiego. Dyrektor szkoły Andrzej Koluch przyznał, ze w tym przedsięwzięciu chodzi o to, by zainteresować uczniów historią Polski i ciekawostkami historycznymi, których często trudno szukać w podręcznikach szkolnych. Ważny jest też sposób przekazania tej wiedzy: