Stalowa Wola: Requiem dla gospodyni

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Amatorski Teatr Dramatyczny im. Józefa Żmudy w Stalowej Woli zaprasza na spektakl 'Requiem dla gospodyni'.
Akcja dramatu 'Requiem dla gospodyni” toczy się współcześnie, w wiejskiej chałupie w dzień czuwania przy właśnie zmarłej Gospodyni. Nie ma kto zasiąść w kuchennej izbie
za stołami. Nikt z sąsiadów nie przyszedł czuwać przy nieboszczce, jak mówi wielowiekowa tradycja. Jedynie pastuch Boleś stara się być wierny staremu porządkowi: chodzi po wsi
i zaprasza na uroczystość każdego, kogo spotyka. Ci, którzy przybywają w ogóle nie zauważają, że ktoś umarł. Skupieni na jedzeniu i własnych problemach, śmierć traktują jako coś nierzeczywistego i obcego.
Wiesław Myśliwski sprawdza dzisiejsze człowieczeństwo w konfrontacji z doświadczeniem śmierci. Autor tworzy przegląd typowych postaw i zachowań ludzkich, pokazuje jak gwałtowne zmiany zaszły w naszej świadomości, jak trudno jest nam się ze sobą porozumieć. Diagnoza Myśliwskiego jest pesymistyczna: w dzisiejszym świecie życie nie zgadza się ze śmiercią. Rozluźniają się więzy krwi, a tradycje pokoleń odchodzą w zapomnienie.
W samym zaś spektaklu realność miesza się ze snem. Bohaterowie sztuki: Dominika, Weronka, Turyści, Emerytka, Biznesmen, Smarkula, którzy znajdują się na czuwaniu to figury dzisiejszego społeczeństwa – skompromitowane i ośmieszone. Na opozycji wobec nich tajemnicza Gospodyni i Boleś, nie wiadomo: umarły czy żywy? Z tego czy tamtego świata?
('Requiem dla gospodyni' – Wiesław Myśliwski; adaptacja tekstu: Aneta Adamska, Maciej Szukała; scenografia: Roman Siwulak; reżyseria: Aneta Adamska; 31 maja 2015 – niedziela – o godz. 20.00 w Miejskim Domu Kultury).