Stalowa Wola: Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Radio Leliwa

Stalowa Wola zaprasza na obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych pod nazwą ‘Żołnierze Wyklęci – ludzie o stalowej woli’. Od niedzieli do środy obchodom będą towarzyszyć inscenizacje wydarzenia sportowe kulturalne, filmowe i wojskowe.

W niedzielę obchody rozpocznie o godz. 11.00 w Parku Miejskim otwarcie obozu partyzanckiego i dzień z życia partyzantów w który wprowadzą mieszkańców grupy rekonstrukcyjne. Nie braknie śpiewów patriotycznych, koni i inscenizacji bitwy partyzanckiej pt. „Obława”. Całość tej części zwieńczy grochówka żołnierska z rekonstruktorami. Zaś o godz 19.44 odbędzie się nocny bieg „Wilczym tropem” na 1963 m oraz 5000 m, trasa przebiegać będzie lasem. Podczas biegu odbędzie się kwesta na budowę Pomnika Polaków zmarłych w Związku Sowieckim w czasie Wielkiego Głodu organizowana przez Fundację Wolność i Demokracja. Będzie też ognisko, grochówka i gorąca herbata. A w poniedziałek stalowowolskich szkołach podstawowych, gimnazjalnych oraz Samorządowym Liceum Ogólnokształcącym odbędą się prelekcje prowadzone przez nauczycieli historii z wykorzystaniem filmu Stowarzyszenia „Ocalić od Zapomnienia”. I wreszcie 1 marca będzie głównym dniem obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Stalowej Woli pn. „Żołnierze Wyklęci – ludzie o stalowej woli”. O godz. 16.30 odbędzie się Msza Święta w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie ulicami Stalowej Woli na plac Piłsudskiego przejdzie Stalowowolski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tu
miały miejsce uroczystości wojskowe, Apel Pamięci, Salwa Honorowa, Przemówienia oraz koncert rockowy zespołu Fever – piosenki i wiersze o Żołnierzach Wyklętych. Zakończeniem obchodów 2 marca w Bibliotece Międzyuczelnianej będzie o godz. 18:00 projekcja filmu pt. „Dzieci kwatery Ł”. Patronat nad stalowowolskimi obchodami Żołnierze Wyklęci – ludzie o Stalowej Woli objęło Radio Leliwa.