Stalowa Wola: Najstarszy widok Rozwadowa i książka z dziejów dawnego miasta

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Natomiast o tym, jak pokaźny jest dorobek naukowy księdza poświęcony rozwadowskiej ziemi i okolicom można się przekonać sięgając po książkę 'Z przeszłości miasta Rozwadowa. Na jej wstępie umieszczone zostały właśnie publikacje księdza Gaja. Książka 'Z przeszłości miasta Rozwadowa' dostępna jest w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.
(Marta Górecka)
Potwierdzeniem tej maksymy jest między innymi przekazany muzeum obraz z najstarszym widokiem Rozwadowa:

Wszyscy autorzy podkreślali dużą rolę jaką w sięgnięciu przez nich do historii Rozwadowa odegrał kapłan regionalista. A wszystko dlatego, że ksiądz Gaj-Piotrowski starał się we wszystkich zaszczepić swoją dewizę:

Reprodukcję pocztówki z najstarszym widokiem Rozwadowa przekazał Muzeum Regionalnemu w Stalowej Woli regionalista ksiądz profesor Wilhelm Gaj-Piotrowski. Było to zwieńczenie przedsięwzięcia związanego z wydaniem i promocją książki 'Z przeszłości miasta Rozwadowa'.
Książka została zadedykowana właśnie księdzu Gajowi-Piotrowskiemu z okazji jego 90-tych urodzin. A składa się z 10 esejów dotyczących często nieznanych wątków z dziejów Rozwadowa autorstwa zmotywowanych przez księdza profesora osób związanych z Rozwadowem. Ich pracę pochwalił recenzent dzieła archeolog Sylwester Czopek: