Stalowa Wola: Jak chronić środowisko, odzyskiwać odpady i zarabiać na śmieciach

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Według przeprowadzonych badań hałas nie jest przekroczony również w okolicach zakładów przemysłowych w Stalowej Woli. Więcej na temat hałasu będzie można usłyszeć podczas środowych prelekcji. W środę będą też i inne tematy dotyczące środowiska w Stalowej Woli – obecność metali ciężkich w materiale roślinnym strefy przemysłowej Stalowej Woli oraz monitoring elektromagnetycznego zanieczyszczenia środowiska naturalnego i obszarów uprzemysłowionych na terenie miasta. Odbywająca się w Stalowej Woli Konferencja Naukowa 'Innowacyjne rozwiązania i technologie w gospodarce komunalnej” ma charakter międzynarodowy. Wśród kilkudziesięciu prelegentów ze Stalowej Woli, Lublina, Wrocławia i Rzeszowa, są również goście rosyjskiego Sankt Petersburga i Samary.
(Marta Górecka)
Jednym z tematów konferencji jest hałas. Jak się okazuje jego poziom, mimo że dokucza mieszkańców nie jest przekroczony. Tak wynika z badań przeprowadzonych m.in. przez Andrzeja Marka z Katedry Fizyki Stosowanej KUL w Stalowej Woli:

Prezydent Lucjusz Nadbereżny stwierdził, że dla Stalowej Woli, w której powstaje zakład biologicznego przetwarzania odpadów gospodarka odpadami jest ważnym elementem w funkcjonowaniu miasta:

O odpadach, zanieczyszczeniu miasta i hałasie oraz najnowszych technologiach w gospodarce komunalnej debatują uczestnicy dwudniowej konferencji w Stalowej Woli. Prowadzący konferencję ‘Innowacyjne rozwiązania i technologie w gospodarce komunalnej’ dziekan Wydziału Zamiejscowego KUL Andrzej Kuczumow przyznał, że tematyka konferencji dotyczy nie zawsze przyjemnych rzeczy, ale cel tych dyskusji jest ważny, bo chodzi o ochronę środowiska, odzyskanie surowców i pozyskanie energii, a w efekcie również zarobienie na tym. Obecna na konferencji kierownik w Oddziale Gospodarki Odpadami w Departamencie Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego Anna Panek-Kisała przyznała, że coraz lepiej idzie gminom segregacja i odzyskiwanie surowców wtórnych. Stąd ważne znaczenie mają dla gospodarki odpadami zakłady przetwarzania odpadów: