Stalowa Wola: Goła baba wg Joanny Szczepkowskiej

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Radio Leliwa

    Teatr „Okna” zaprasza na monodram „Goła baba” według książki Joanny Szczepkowskiej. Spektakl jest dyskursem o kondycji teatru i oczekiwaniach widzów.
W sposób humorystyczny przekazuje gorzką prawdę o pracy aktora, jego ambicjach
i brutalnej rzeczywistości. Monodram składa się z dwóch części. Obie polegają na rozmowie
z widzami aktorki wcielającej się w dwie różne kobiety. Pierwsza z nich to kobieta
z parasolką – niezwykle delikatna, liryczna, bardzo eteryczna. W drugiej części sztuki poznajemy tytułową gołą babę – kobietę rubaszną, przebojową i niezwykle ekspansywną.
Te dwie kobiety i ich sposoby na zdobycie przychylności widowni obnażają prawdę o świecie kultury. Tekst J. Szczepkowskiej pokazuje z jaką łatwością goła baba trafia w gust skomercjonalizowanej publiczności. Widzowie kupują to, co łatwo dostępne, płytkie, agresywne i pełne złego smaku. Aktorzy choć chcieliby grać sztukę mądrą, grają to, co przyciągnie im publiczność. „Goła baba” potwierdza, że świat kultury niskiej ma się u nas dobrze. Za to coraz ciężej jest porwać widza sztuką mądrą i wysublimowaną. To poniekąd tłumaczy dlaczego powstają kolejne przedstawienia dla mas poruszające tematy trywialne
i niegodne uwagi. Bo niestety, ale dziś teatrem rządzą prawa rynku, który bez widza i jego pieniędzy nie ma racji bytu. Jakie czasy, taki teatr.
 
Goła baba / Kobieta z parasolką:
Patrycja Lewandowska
 

13 listopada 2015 / godz. 19.30
bilet 10 zł

Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli
sala kameralna