Stalowa Wola: Zdaniem Andrzeja Szlęzaka Huta Stalowa Wola nie jest w brylantowej sytuacji

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Wojtek Janczura

Jednym z tematów konferencji prasowej zwołanej przez Andrzeja Szlęzaka, byłego prezydenta Stalowej Woli, a obecnie radnego sejmiku wojewódzkiego była Huta Stalowa Wola. Do jego ocen dotyczących HSW odniósł się w oświadczeniu zarząd huty. A zdaniem Szlęzaka stalowowolski zakład zbrojeniowy nie jest w „brylantowej sytuacji”

W ocenie radnego pierwszym krokiem powinna być zmiana zarządu Huty Stalowa Wola,  bo zrobiono z niej „partyjną instytucję”

Andrzej Szlęzak na konferencji stwierdził, że  w HSW zostało podjętych wiele niekorzystnych decyzji, których skutkiem może być zahamowanie rozwoju HSW. Do nich zaliczył między innymi wydane pieniądze na zakup spółek w Sanoku i Dęblinie, z których jak twierdzi huta nic nie ma. To także odkupienie od LiuGonga sprzedanej mu kiedyś części produkującej maszyny budowlane oraz przejęcie pracowników. Zaś ciosem dla produkcji zbrojeniowej HSW był zakup koreańskich armatohaubic.

Andrzej Szlęzak stwierdził też, że  HSW w kwestii zamówień na sprzęt zbrojeniowy dysponuje jedynie umowami ramowymi

Zaś odnosząc się do odkupienia majątku od LiuGonga i przejęcia  pracowników Andrzej Szlęzak wyraził przekonanie, że nie było pomysłu na to co z tym zrobić

Do tego odniósł się Witold Sieczkoś, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” w Hucie Stalowa Wola

Do poruszonych przez Andrzeja Szlęzaka kwestii odniósł się w pisemnym stanowisku Zarząd Huty Stalowa Wola uznając, że zakład stał się elementem kampanii wyborczej. W oświadczeniu czytamy między innymi: ” Fałszywe informacje przekazywane przez A. Szlęzaka do przestrzeni publicznej o domniemanych problemach HSW S.A. z zachowaniem stabilności finansowej są działaniem na szkodę Spółki, które mogą skutkować brakiem zaufania ze strony instytucji finansowych i partnerów biznesowych, w tym zagranicznych wobec HSW. Spółka będzie się domagać od pana Andrzeja Szlęzaka sprostowania fałszywych pomówień oraz przeprosin – również w przestrzeni publicznej..” Zarząd poinformował między innymi o wynikach finansowych i portfelu zamówień. A odnosząc się do tematu upartyjnienia spółki zarząd HSW uznał, że jest to złośliwa narracja, z którą trudno polemizować. W kwestii zakupu majątku od LiuGonga w piśmie poinformowano, że temat dostosowania hal do produkcji zbrojeniowej dzięki dokapitalizowaniu realizowane jest w tym zakładzie według założonego scenariusza i zgodnie z harmonogramem. Zarząd odniósł się też do przytoczonej gry w karty. HSW w temacie dotyczącym zakupu spółek poinformowała, że zarówno w Sanoku jak i Dęblinie realizowane są zadania na potrzeby huty w zakresie remontów pojazdów oraz ich produkcji na rynek cywilny i obronny. Treść całego Oświadczenia Huty Stalowa Wola  można przeczytać na stronie Radia Leliwa pod artykułem:

„Oświadczenie Huty Stalowa Wola S.A.

W odpowiedzi na zarzuty wobec Huty Stalowa Wola S.A., jej Zarządu oraz decyzji właścicielskich przedstawione przez Andrzeja Szlęzaka podczas spotkania z przedstawicielami mediów w Stalowej Woli w dniu 13 grudnia 2023 roku, HSW S.A. oświadcza, że są one fałszywą narracją osoby, która wykorzystuje w sposób kłamliwy i nieuzasadniony, w swojej politycznej kampanii wyborczej, szereg niepotwierdzonych informacji i plotek na temat działalności Spółki. Huta Stalowa Wola S.A. oświadcza, że mają one charakter pomówień wobec Spółki i szkalują jej dobre imię.

HSW S.A. osiągnęła – zasłużone ciężką, wytrwałą pracą oraz oddaniem załogi, a także jakością swoich wyrobów docenianych przez żołnierzy, w tym przez artylerzystów na froncie pełnoskalowej wojny – miejsce w szeregu najlepszych firm zbrojeniowych w Polsce. Nie jest to propaganda, ale fakt zarówno mający odzwierciedlenie w twardych danych biznesowych zobrazowanych wynikami finansowymi (poniżej), jak też portfelem zamówień mierzonych wartością zaleceń skierowanych do HSW S.A. przez polskie oraz ukraińskie resorty obrony.

Wyniki finansowe HSW S.A. w latach 2019-2023:(red.załączone na zdjęciu)

Trudno inaczej skomentować zarzut o „skrajnym upartyjnieniu spółki” niż jako złośliwą narrację, z którą trudno polemizować. Załoga HSW jest tak samo zróżnicowana pod kątem poglądów politycznych jak polskie społeczeństwo, każdy z pracowników ma prawo różnić się pod tym względem, ale nas łączy wspólna praca na rzecz dobra firmy a nie polityka.

Nieprawdziwy jest zarzut o zwolnieniu w celu udziału w wiecu politycznym pracowników 2 zmiany.

Zarzut A. Szlęzaka o nie przygotowaniu zakładu do produkcji zbrojeniowej, zakupionego nie tak dawno, bo w dniu 15 września br. od chińskiego właściciela, świadczy o głębokim niezrozumieniu oraz kompletnym braku wiedzy na temat skomplikowanej specyfiki i warunków funkcjonowania zakładu produkcji specjalnej i zbrojeniowej. Mimo tego, że pan Szlęzak pełnił niegdyś funkcję Prezydenta Stalowej Woli i powinien znać warunki funkcjonowania Huty Stalowa Wola będącej przecież jednym z najważniejszych zakładów przemysłowych w mieście, to brak u niego tak podstawowej wiedzy o specyfice funkcjonowania HSW dyskredytuje go jako osobę dokonującą oceny intensywnych zmian rozwojowych zachodzących w ostatnim czasie w Spółce. HSW S.A. informuje zatem, że zakupiony zakład wymaga inwestycji w podniesienie jego kompetencji na poziom odpowiadający wymaganiom wewnętrznym HSW, jak też zleceniodawców. Na ten cel Spółka otrzymała od rządu dokapitalizowanie w wysokości 600 mln zł (pierwsza transza), dzięki któremu jest możliwe zwiększenie mocy produkcyjnych HSW S.A. – zarówno technicznych jak i kadrowych zgodnie z wymogami prowadzenia koncesjonowanej działalności produkcyjnej. Co jest realizowane w tym zakładzie według założonego scenariusza i zgodnie z harmonogramem, dlatego ocena wyrażona w naiwnym sformułowaniu „w miarę szybkie podjęcie produkcji zbrojeniowej” świadczy o całkowitym braku realizmu rynkowego i biznesowego ze strony autora tych słów. Z kolei przytoczenie sensacyjnego obrazka gry w karty przez pracowników na terenie zakładu pracy, o ile jest on prawdziwy, może świadczyć o tym, jak wiele jeszcze pozostało do zmiany w przejętym zakładzie, aby osiągnąć złożony cel.

HSW S.A. uznaje ze insynuacje opinie A. Szlęzaka – oparte jak sam twierdzi na plotkach – na temat funkcjonowania oddziałów HSW w Dęblinie oraz w Sanoku. W obu oddziałach realizowane są właściwe im zadania – remonty pojazdów oraz produkcja na rynek cywilny i obronny. W Oddziale HSW Autosan wdrożona została zupełnie nowa dla tego zakładu i jego załogi kompetencja – produkcja pojazdów kołowych dla Sił Zbrojnych. W najbliższych dniach w ramach programu GLADIUS wejdą na uzbrojenie wojska pierwsze wyrzutnie oraz wozy dowodzenia na bazie pojazdu 4×4 Waran, które powstały w Oddziale w Sanoku.

Nie jest rolą HSW S.A. komentowanie decyzji odnośnie zakupów uzbrojenia podejmowanych przez rząd. Rolą HSW S.A. jest osiągnięcie oczekiwanych przez właściciela/PGZ S.A./Skarb Państwa strategicznych poziomów mocy produkcyjnych, które zaspokoją potrzeby Wojska Polskiego. Dzięki ostatnim inwestycjom takie moce HSW S.A. deklaruje.

Fałszywe informacje przekazywane przez A. Szlęzaka do przestrzeni publicznej o domniemanych problemach HSW S.A. z zachowaniem stabilności finansowej są działaniem na szkodę Spółki, które mogą skutkować brakiem zaufania ze strony instytucji finansowych i partnerów biznesowych, w tym zagranicznych wobec HSW. Spółka będzie się domagać od pana Andrzeja Szlęzaka sprostowania fałszywych pomówień oraz przeprosin – również w przestrzeni publicznej.”

Marta Górecka