Stalowa Wola: Powstanie pomnik przypominający o ofiarach niemieckiego obozu pracy w Rozwadowie

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Marta Górecka

W Stalowej Woli stanie pomnik upamiętniający Polaków pochodzenia żydowskiego więzionych w obozie pracy przymusowej, który Niemcy w 1942 roku utworzyli na obrzeżach ówczesnego miasta Rozwadów. Obóz istniał w miejscu, gdzie obecnie znajduje się zabudowa mieszkaniowa osiedla Górka w Stalowej Woli. W obozie tym od sierpnia do listopada 1942 roku przebywali i ginęli obywatele polscy, pochodzenia żydowskiego, który w wyniku akcji „Reinhardt” byli przywożeni z likwidowanych gett w Wieliczce, Sosnowcu, Wolbromiu, Sieniawie oraz z okolic Rozwadowa do wyniszczającej pracy fizycznej dla Niemców w  przedwojennym Zakładzie Zbrojeniowym w Stalowej Woli, noszącym w tym okresie nazwę Stahlwerke „Werk Stalowa Wola”. W obozie tym straciło życie kilkuset więźniów. Pomnik zostanie sfinansowany z  kasy miasta. W budżecie zarezerwowano na ten cel kwotę 60 tysięcy złotych. Inicjatorem postawienia pomnika jest radny Mariusz Bajek, który za lutowej sesji zaapelował o kolejny krok w rozpoczęciu prac nad pomnikiem:

Prośba poskutkowała, bo uchwała dotycząca budowy pomnika upamiętniającej męczeństwo polskiej ludności pochodzenia żydowskiego więzionej w obozie pracy przymusowej, utworzonym przez niemieckiego okupanta w 1942 roku na obrzeżach miasta Rozwadowa znalazła się w porządku obrad najbliższej sesji. Radni miejscy zdecydują o jej podjęciu już 6 marca. Pomnik ma stanąć w pasie zieleni ograniczonym z jednej strony ogrodzeniem parkingu przy cmentarzu parafialnym Stalowej Woli-Rozwadowie, a z drugiej strony gminnym odcinkiem Alei Jana Pawła II.Pomnik będzie się składał z cokołu obłożonego płytami granitowymi, na którym stanie obelisk z bloku granitowego w formie macewy. Na obelisku umocowana zostanie granitowa tablica z wyrytą inskrypcją o treści:

W OKOLICY TEGO MIEJSCA W OKRESIE SIERPIEŃ-LISTOPAD 1942 ROKU FUNKCJONOWAŁ NIEMIECKI OBÓZ PRACY PRZYMUSOWEJ DLA ŻYDÓW.

W OBOZIE TYM STRACIŁO ŻYCIE KILKUSET WIĘŹNIÓW, OBYWATELI POLSKICH POCHODZENIA ŻYDOWSKIEGO. SETKI POZOSTAŁYCH PRZY ŻYCIU WYNISZCZANO GŁODEM, MORDERCZĄ PRACĄ W HUCIE NA TERENIE STALOWEJ WOLI I EGZEKUCJAMI.

„ODEBRANO WAM ŻYCIE I GODNOŚĆ, DZIŚ ODDAJEMY WAM CZEŚĆ I PAMIĘĆ”

Dodatkowo ponad inskrypcją zostanie umieszczone godło Polski oraz gwiazda Dawida. Co ważne taka forma pomnika i treść inskrypcji zostały pozytywnie zaopiniowana przez Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciw Narodowi Polskiemu w Warszawie.