Stalowa Wola: “Opowieści z dwóch desek” stalowowolanina Wojciecha Bajaka już dostępne dla czytelników.

Data publikacji: Kategoria: , , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Nakładem wydawnictwa ‘Po Godzinach; ukazała się druga książka stalowowolanina Wojciecha Bajaka “Opowieści z dwóch desek”.

To zbiór dwudziestu reportaży opowiadających o latach 1914-1939 w narciarstwie. Na kartach książki ożywają wielkie dokonania Stanisława Marusarza, Bronisława Czecha, Henryka Mückenbrunna, Bronisławy Staszel-Polankowej, Birgera Ruuda, Klaesa Karppinena i wielu innych wspaniałych zawodników. Na podstawie relacji prasowych i wspomnień uczestników tamtych wydarzeń można przenieść się w podróż w czasy, kiedy zawodnicy zdobywali szczyty z nartami na plecach, zapaleńcy sami wykonywali narty ze ściętych drzew, a najwybitniejsi skoczkowie oddawali skoki na odległość kilkunastu – a nieraz nawet i powyżej dwudziestu – metrów.

Przed kilkudziesięciu laty to ich starty rozgrzewały publiczność w całej Europie z Zakopanem i Podhalem na czele.

Dlaczego bracia Ruudowie w czasie treningów robili wycinanki z papieru? Skąd w nartach Bronisława Czecha wzięły się sprężyny? Czy Polska przed Franciszkiem Gąsienicą Groniem mogła doczekać się zimowego medalisty olimpijskiego? Który zawodnik był równie utalentowanym narciarzem, co wioślarzem i tancerzem? Jak wiele zabrakło Stanisławowi Marusarzowi do złotego medalu mistrzostw świata? Co się stało, że Bronisławie Staszel-Polankowej kiedyś na zawodach sędziowie nie mogli zmierzyć czasu?

Zacięta rywalizacja, romantyczny duch dawnego sportu, niesztampowe, pełne pasji postacie, ale też wiele absurdów i narciarskich pomyłek – to wszystko wypełnia treść tej książki.

Partnerami wydania są m.in. miasto Zakopane, Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego oraz Muzeum Sportu w Warszawie.

Joanna Sarwa