Stalowa Wola: O bezdomnych przed sezonem

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Iwona Pol

 

W Stalowej Woli służby i instytucje pomocowe przygotowują się do sezonu zimowego pod kontem osób bezdomnych. Odbyło się już doroczne spotkanie, na którym omówione zostały zasady i zakres pomocy osobom bezdomnym. Kierownik Schroniska dla bezdomnych mężczyzn Zenon Gielarek przyznał, że pojawiają się coraz to nowi bezdomni i niestety coraz młodsi.

Na pewno stalowowolskie schronisko, które od lat czeka na rozbudowę nie pomieści wszystkich bezdomnych bo ma tylko 18 miejsc noclegowych. Nie ma też możliwości aby przebywały tam osoby nietrzeźwe. Dlatego z pomocą przychodzą policjanci, bo znalezione nietrzeźwe osoby bezdomne na noc trafiają do policyjnej izby zatrzymań. Policjanci również patrolują miejsca gdzie mogą przebywać bezdomni. Mówi oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli Andrzej Walczyna.

Ponieważ dzięki tym kontrolom i szybkiej reakcji na sygnały od mieszkańców i kontroli miejsc wskazanych na mapie zagrożeń udaje się uniknąć przypadków śmierci bezdomnych z wychłodzenia.

Rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stalowej Woli przyznała, że nie zawsze bezdomni chcą skorzystać z pomocy MOPS-u. Nie łatwo też zmobilizować ich do pracy nad sobą i wyjścia z bezdomności.

Obecnie takim programem objęta jest jedna osoba, a celem jest usamodzielnienie się, praca i mieszkanie. Ale zimą nie tylko bezdomni są zagrożeni również starsze osoby samotne i schorowane. Dlatego policja apeluje aby rozejrzeć się, czy obok nas nie mieszka osoba potrzebująca pomocy(mops-bezdom-sezon18-5)

Aby jednak cały system pomocy osobom bezdomnym i niezaradnym dobrze funkcjonował potrzebni są mieszkańcy którzy widząc osobę bezdomną, czy np. nietrzeźwą śpiącą gdzieś na chłodzie albo starszą schorowaną i bezradną zawiadomią odpowiednie służby, czy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, czy po prostu policję.

Marta Górecka

112 Centrum Powiadamiania Ratunkowego
987 Centrum Zarządzania Kryzysowego
997 Policja
998 Straż Pożarna
999 Pogotowie Ratunkowe
15 6433487 Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego
15 8425097 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej