Stalowa Wola: Na Przystanku Historia o arcybiskupie Ignacym Tokarczuku

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Marta Górecka

Po przerwie związanej z pandemią do Stalowej Woli wracają spotkania historyczne z cyklu ‚Przystanek Historia Stalowa Wola’ Przedsięwzięcie organizowane jest przez rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Fundację Uniwersytecką w Stalowej Woli, i Filia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a jego inicjatorem był ksiądz biskup Edward Frankowski. Cykl powrócił do Stalowej Woli z ważną postacią, bo tematem spotkania, które odbyło się na KUL-u było ‚Świadectwo życia księdza arcybiskupa Ignacego Tokarczuka’. Mariusz Krzysztofiński z rzeszowskiego IPN-u przyznał, że nie bez powodu taki temat w Stalowej Woli, której arcybiskup poświęcał szczególną uwagę, bo w czasach komunizmu była ważnym miejscem na mapie oporu społecznego i walki o kościół:

Spotkanie ‚Przystanek Historia Stalowa Wola’ rozpoczęła projekcja filmu pt. Przełamać barierę strachu. Arcybiskup Ignacy Tokarczuk, w reżyserii Macieja Wojciechowskiego i Tadeusza Arciucha. Po niej odbył się panel dyskusyjny. Wziął w nim udział m.in. ksiądz prof. dr hab.  Józef Wołczański Były sekretarz księdza arcybiskupa Ignacego Tokarczuka’, który planuje wydać dzienniki arcybiskupa:

Pierwsze tomy mają się ukazać niebawem. Ksiądz Wołczański zapytany, jakim zapamiętał arcybiskupa Tokarczuka, przyznał, że w pracy był osobą skrytą:

Spotkaniu poświęconemu księdzu arcybiskupowi Ignacemu Tokarczukowi towarzyszyła wystawa „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk. Kościół, władza, opór społeczny” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.