Śladami Zawiszy Czarnego

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

„Śladami  Zawiszy Czarnego” to hasło festynu, który odbył się w niedzielę w Garbowie, w gminie Dwikozy. Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Pamięci Zawiszy Czarnego Herbu Sulima z Garbowa. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Programu  „Działaj Lokalnie VII” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

  Festyn rozpoczął się od gry terenowej „Rycerski Szlak”, w której udział wzięły dzieci z okolicznych miejscowości.  Zadaniem dzieciaków było odnalezienie „Skarbu Zawiszy”. Najmłodsi uczestniczyli także  w  konkurencjach  sprawnościowych, uczyli się władać mieczem, strzelać z łuku. Na koniec Kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej  pasował ich na rycerzy przed pomnikiem Zawiszy Czarnego.
Podczas festynu odbył się również Pierwszy Turniej w Łucznictwie Historycznym z udziałem opatowskiego oddziału łuczniczego, Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. W turnieju wzięło udział 6 łuczników i 6 łuczniczek. Chorągiew przygotowała dla publiczności  pokaz broni palnej z okresu średniowiecza, a także pokaz  tańców średniowiecznych.