Sandomierz: Wodniackie pasje i muzyka.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Dziś od godz. 14.00 na bulwarze im. Józefa Piłsudskiego 'Piknik na wodzie' czyli koncerty, warsztaty i konkursy związane z Wisłą. Wystąpią: 'Sauin', 'Hamba Ya' i 'Banana Boat'.
Od 18 00 zaś na rynku Starego Miasta 'Hamba Ya', 'Rusychi', 'Banana Boat' i 'Flash Creep'.
Gospodarzem festiwalu jest zespół 'Hamba Ya' wykonujący folk wodniacki i muzykę Sandomierszczyzny (Aleksandra Członka – perkusjonalia, śpiew; Grzegorz Świtalski – gitara, śpiew; Mateusz Wójtowicz – skrzypce) – trio z Sandomierza i Tarnobrzega, które łączy surowe brzmienia nadwiślańskich tradycji z tradycjami dorzecza Wisły i Sanu.
'Sauin' z Lublina wykonuje folk irlandzki.
'Rusychi' z Ukrainy to kwartet akustyczny z okolic Krymu, który przywiezie na festiwal tradycje znad Morza Czarnego. 'Banana Boat' zaś ze Śląska
to sekstet wokalny, który wykonuje autorskie i tradycyjne pieśni żeglarskie.
Kolejnym artystą festiwalu jest 'Flash Creep', którego repertuar stanowią pieśni i ballady morskie, stylizacje szantowe, celtycka i amerykańska muzyka ludowa oraz utwory autorskie.
To artyści, którzy wystąpią dziś, natomiast jutro o 16 00 w kinie 'Starówka' pokaz filmu 'Książę Wisły' i spotkanie z flisakami, szkutnikami i żeglarzami z Krakowa, Ulanowa i Sandomierza.
Organizatorzy imprezy to Sandomierskie Centrum Kultury, Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej i Urząd Miejski.
(Joanna Sarwa)
Fot. T. Goliński
W Sandomierzu trwa 'Dookoła Wody Festival'.
Mówi dyrektor artystyczny festiwalu Grzegorz Świtalski: