Sandomierz: Wernisaż Adama Myjaka

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Wystawa prac Adama Myjaka zostanie otwarta dziś w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.
Wystawa zatytułowana 'Powroty. Rzeźba/Rysunek” otwiera jesienny sezon wystawienniczy w Muzeum Okręgowym.
– Zawarta w tytule idea wystawy, opiera się zarówno na samym wydarzeniu artystycznym – ekspozycji wybranych przez profesora Adama Myjaka rzeźb i projektów, jak i przypomnieniu związków artysty z Sandomierzem – wspomnieniowego powrotu do tzw. okresu sandomierskiego – kilku lat nauki w szkole podstawowej, a później w prestiżowym Collegium Gostomianum (I Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Długosza) – mówią autorzy ekspozycji.
Wernisaż rozpocznie się dziś o godzinie 17. Artysta odbierze z rąk burmistrza Marka Bronkowskiego akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Sandomierza.
Adam Myjak jest jednym z najwybitniejszych rzeźbiarzy polskich, pedagogiem, profesorem zwyczajnym i rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest autorem licznych realizacji: plenerowych, medalierskich, wnętrz, scenograficznych oraz pomnikowych, w tym w naszym regionie na uwagę zasługuje Pomnik Tadeusza Kościuszki w Połańcu z 1984 roku.
Dziś odbędzie się również spotkanie autorskie z Adamem Myjakiem, które poprowadzi Jan Adam Borzęcki. O godzinie 18 z recitalem wystąpi Ewa Błaszczyk. Wystawie towarzyszyć będzie album poświęcony twórczości profesora Adama Myjaka, zawierający również nieco wspomnień z 'sandomierskiego” okresu życia.
Wystawa będzie dostępna do 31 stycznia 2017 roku.
(Dominika Miś)