Sandomierz: Program Festiwalu 'Miasto Młodych Artystów'.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Festiwal Miasto Młodych Artystów już w najbliższą sobotę, 22 czerwca w Sandomierzu!
Festiwal to nowe wydarzenie na mapie kulturalnej naszego regionu.
Od godz. 10.00 do 12.00 Organizatorzy Festiwalu zapraszają na ŁYK SZTUKI – cykl 12 spotkań ze sztuką i pasją w wielu klimatycznych zakamarkach Starego Sandomierza.
1. 'Szach i mat – rozmowy o sandomierskich szachach” – o niezwykłym znaleziskuz XII/XIII wieku opowie archeolog – p. Monika Bajka w Muzeum Okręgowym w Ratuszu
2. 'W ogrodzie Domu Długosza”- o ogrodzie i wystawie poświęconej ks. Janowi Wiśniewskiemu oraz bieszczadzkim drewnianym rzeźbom opowie kustosz Urszula Stępień w Muzeum Diecezjalnym. 
3. Koncert 'Larz Reller Band” (15 min.) na Rynku i spotkanie z Zespołem na tarasie restauracji 'Kordegarda”.
4. 'Z pasją o minerałach” – spotkanie z Mariuszem Pajączkowskim w 'Galerii Otwartej”, w której będzie można posłuchać opowieści o biżuterii oraz o krzemieniu pasiastym, który jest ozdobną odmianą krzemienia.
5. 'Rzeczywistość w młodym kadrze” – projekcje filmów młodzieżowych w Kinie 'Starówka”. 
6. 'Światłoczułość” – spotkanie z fotografią dawną w Klubie Lapidarium, które poprowadzi Rafał Biernicki.
7. 'Kawa czy herbata z Damą czy Rycerzem?” w Kamienicy Oleśnickich. Spotkanie z Chorągwią Rycerską Ziemi Sandomierskiej i opowieść o dawnych obyczajach, ubiorze i rozrywkach.
8. 'Na Jakubowym szlaku”- spotkanie o. Wojciech Krokiem w salce duszpasterskiej kościoła św. Jakuba na temat średniowiecznej tradycji pielgrzymowania do Santiago de Compostella.
9. 'Piórem pisane”–opowieść o średniowiecznych skryptoriach i pierwszych drukach w Bibliotece Diecezjalnej.  
10. 'Spotkanie z wierszem” w Iluzjon Art Cafe, zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jan Długosza.Młodzi poeci i pisarze przybliżą kulisty swojej pasji. 
11. 'O pasji pisania” – spotkanie z Andrzejem Sarwą w Bibliotece Pedagogicznej. Opowieść o Sandomierzu mitycznym, tajemniczym, niezwykłym.
12. 'Bliżej sztuki, na drabinie” – spotkanie z konserwatorem w Katedrze Sandomierskiej. O freskach, zaskakujących odkryciach i wpadkach konserwatorskich opowiedzą ludzie z branży.
GRA MIEJSKA – LABIRYNT KULTURY
To gra przeznaczona dla wszystkich, którzy chcą odkryć tajemnice Sandomierza. Start gry ok.godz.12.00 na Rynku w Centrum Informacji Turystycznej. Tam uczestnicy otrzymają mapki, karty gry i pierwszą wskazówkę. Do mety należy dotrzeć do godz.16. Na zwycięzców czekają bardzo atrakcyjne nagrody.
SCENA ARTYSTYCZNA – FINAŁ
Na dziedzińcu Zamku Kazimierzowskiego, w godz.16.00 – 19.00, będziemy mogli podziwiać aż 15 młodych i zdolnych muzyków z naszego regionu. Występy muzyków będą przeplatane występami finalistów eliminacji tanecznych i teatralnych a równolegle do występów na podłodze scenicznej oraz na scenie głównej na dziedzińcu, przebiegać będą finały konkursu fotograficznego, filmowego, plastycznego i literackiego. Na przestrzeni całego Starego Miasta będzie można natknąć się na fotografików, malarzy, poetów recytujących wiersze czy filmowców w akcji. Na wieży basztowej będzie można natomiast podziwiać fotografie i obrazy młodych artystów.
Laureaci konkursu otrzymają Artystyczne Granty Rozwojowe a najlepsi z najlepszych stypendia artystyczne. Będzie też można SMSowo zagłosować na każdego z młodych twórców. Zwycięzca otrzyma Nagrodę Publiczności.
DEBATY OKSFORDZKIE – FINAŁ
W wielkim finale I Ligi debat obywatelskich w Sali Rycerskiej Zamku, ok. godz. 12.00, zmierzą się finaliści z trzech powiatów. Powiat tarnobrzeski reprezentuje drużyna z Gimnazjum ze Skopania, powiat stalowowolski – drużyna z Gimnazjum z Radomyśla nad Sanem natomiast powiat sandomierski drużyna z Gimnazjum w Samborcu. Czwartą drużyną będzie drużyna z Gimnazjum Nr 2 w Nowej Dębie, która wylosowała 'dziką kartę”.Nagrodą dla zwycięskiej drużyny jest bon na 1000 złotych (zgodnie z zasadami akcji 'Wygraj w Tysiąca”), dla najlepszego mówcy przewidziana jest nagroda pieniężna. Wszystkie finałowe drużyny wezmą udział w wyjeździe integracyjnym na Roztocze.
WIANKI i FIRE SHOW
Festiwal zbiega się z Nocą Świętojańską, dlatego ok. godz.19.00 z Zamku nad Wisłę przejdzie kolorowy korowód, by tam puścić wianki. Dodatkowymi atrakcjami będą konkurs na najpiękniejszy wianek oraz pokaz fire show.
Od godz.21.00 do godz.23.00 na dziedzińcu będzie miał miejsce KONCERT WSCHODZĄCYCH GWIAZD. Pierwszą z młodych gwiazd będzieSebastian 'Jesioł” Jesiołowski – dobrzeznany w regionie nowodębski raper a drugą Zespół SPAM & Dagmara Czechura – zdolni muzycy tarnobrzesko-katowicko-krakowscy.
Od godz. 23.00 będzie można natomiast posłuchać świetnych ukraińskich muzyków – ZESPOŁU LARZ RELLER BAND. Muzycy obecnie kończą największą trasę koncertową po Polsce (Akerman Music Mafia Poland Tour 2013). Razem z zespołem UTRO GAGARINA dali blisko 30 koncertów w wielu różnych miastach. Na Podkarpaciu ich koncerty cieszyły się bardzo dobrym przyjęciem i frekwencją.
Intensywny dzień zakończą pokazy krótkich filmów i prezentacji multimedialnych, tzw.OKNA AKTYWNOŚCI. Najlepsze prezentacje otrzymają nagrodę w wys. 500 zł. Konkurs polega na zaprezentowaniu swojej pasji za pomocą 20 slajdów trwających 20 sekund każdy lub za pomocą krótkiego filmu trwającego od 3 do 5 minut. Prezentacje i filmy można przesyłać jeszcze do piątku na adres biuro@miastomlodychartystow lub przynieść ze sobą w sobotę na pokaz, który rozpocznie się ok. północy i potrwa do ostatniego slajdu. Więcej informacji na stronie www.miastomlodychartystow.pl.
Na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu wstęp jest wolny.