Sandomierz: Patriotyczne uroczystości na starówce.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Dominik Siatrak

Sandomierzanie jak co roku oddają hołd młodym sandomierskim żołnierzom, którzy oddali życie za wolność ojczyzny. Początek obchodów o godzinie 10 00 w kościele św. Józefa. Dalsza część na cmentarzu katedralnym przy Mogile Pielaszowiaków. Obchodom patriotycznym towarzyszyć będzie koncert pod tytułem 'Wolne śpiewanie z Trideon'. To koncert pieśni patriotycznych. Śpiewać mają nie tylko organizujący koncert artyści, ale także wszyscy uczestnicy spotkania. Początek o godz. 18.00 na dziedzińcu sandomierskiego zamku. (Joanna Sarwa)

Żołnierze ci mieli za zadanie pomaszerować na odsiecz Warszawie, jednak niemieckie oddziały pancerne, które cofały się przed napierającymi od wschodu oddziałami Armii Czerwonej, wykryły oddziały sandomierskich żołnierzy AK i wydały im bitwę, która ostatecznie zakończyła się klęską Polaków 30 lipca 1944 roku. W bitwie tej śmierć poniosło – jak się szacuje 70 młodych ludzi w wieku od 19 do 23 lat, z których część była uczniami tajnego sandomierskiego gimnazjum:

Pod znakiem uroczystości patriotycznych upłynie niedziela w Sandomierzu. Sandomierskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i burmistrz Sandomierza organizują obchody święto 2 Pułku Piechoty Legionów AK oraz 71. rocznicy 'Akcji Burza' i bitwy pod Pielaszowem. Wydarzenia sprzed 71 lat przypomina regionalista Andrzej Cebula: