Sandomierz: Nie żyje Tomasz Burek

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Zmarł Tomasz Burek – ceniony krytyk literacki, historyk literatury i eseista.
Urodzony 7 marca 1938 w Warszawie syn pisarza i działacza ludowego Wincentego Burka i Zofii z Młodożeńców. W listopadzie 1939 roku przeniósł się wraz z rodzicami do Sandomierza. Tutaj w 1955 roku ukończył I Liceum Ogólnokształcące (Collegium Gostomianum). W latach 1955–1960 odbył studia na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego.
Jako krytyk literacki debiutował w 1957 roku recenzją z przedstawienia Don Juana Moliera zatytułowaną Nie ma Moliera. Od 1961 roku systematycznie współpracował z 'Twórczością', a nieregularnie z innymi czasopismami. W 1967 roku został przyjęty do Związku Literatów Polskich.
W 1970 roku podjął pracę naukową w Instytucie Badań Literackich PAN jako asystent, a po uzyskaniu w 1980 roku doktoratu jako adiunkt.
W 1989 roku wszedł do Komitetu Założycielskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Od 1991 roku systematycznie współpracuje z Programem II Polskiego Radia.
Podtrzymując związki z Sandomierzem, przyjął członkostwo Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego i publikował w Zeszytach Sandomierskich.
Prowadził gościnnie zajęcia z krytyki literackiej w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
W PRL-u Burek był działaczem opozycji demokratycznej, wykładowcą Uniwersytetu Latającego i Towarzystwa Kursów Naukowych, a także redaktorem niezależnego pisma 'Zapis”. W stanie wojennym był współpracownikiem pism podziemnych.
Tomasz Burek był także członkiem Pen Clubu.
Wybitny krytyk literacki był członkiem komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich w 2010 r. i Andrzeja Dudy w 2015 r.
Miał 79 lat.
(Dominika Miś)