Sandomierz: Inwestycje nadal zamrożone. Początek roku bez aktualizacji map zagrożenia i ryzyka powodziowego.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Nie będzie aktualizacji map zagrożenia i ryzyka powodziowego planowanej na początek tego roku. Termin został przesunięty na 22 czerwca 2022 roku.

W marcu zeszłego roku podczas konferencji prasowej w Sandomierzu posłowie Krzysztof Lipiec oraz Marek Kwitek ogłosili, że mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego obejmujące obszar Sandomierza i ościennych gmin będą aktualizowane jeszcze w roku 2021 a nie dopiero za 6 lat, jak wynika z prawa wodnego i unijnej dyrektywy powodziowej a informacja przedstawiona zostanie przez Wody Polskie na początku 2022 roku.

(https://leliwa.pl/sandomierz-aktualizacja-map-zagrozenia-powodziowego-za-rok/)

Jak wynika z przesłanego nam przez posła Marka Kwitka, który wspólnie z posłem Krzysztofem Lipcem w styczniu tego roku złożył interpelację do ministra infrastruktury w tej sprawie, pisma, termin ten został zmieniony aneksem do umowy na 22 czerwca 2022 roku.

Prośby i apele o interwencję w tej sprawie rozpoczęły się na początku zeszłego roku. Władze powiatu sandomierskiego oraz wójtowie nadwiślańskich gmin alarmowali wówczas, iż obowiązujące obecnie restrykcyjne prawo nie pozwala na budowę lub rozbudowę żadnych obiektów nawet na terenach, gdzie ryzyko wystąpienia powodzi ocenia się na jeden procent, czyli raz na sto lat. Starosta Marcin Piwnik zwołał w trybie pilnym spotkanie z wójtami sześciu najbardziej zagrożonych degradacją nadwiślańskich gmin, gdzie omówiono kolejne kroki w tej sprawie, zwołał nadzwyczajną sesję rady powiatu a następnie wraz z burmistrzem Sandomierza Marcinem Marcem i wiceprzewodniczącym rady miasta Piotrem Chojnackim złożyli w Warszawie w kancelarii premiera oraz w klubach parlamentarnych petycję z podpisami czterech tysięcy mieszkańców powiatu sandomierskiego  w sprawie obowiązujących obecnie map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego z apelem o podjęcie działań legislacyjnych, które zatrzymają proces wyłączenia z możliwości rozwoju terenów objętych tymi mapami.

Do starań o przyśpieszenie aktualizacji map włączyli się świętokrzyscy parlamentarzyści Krzysztof Lipiec oraz Marek Kwitek, którzy złożyli w tej sprawie interpelację.

W marcu zeszłego roku podczas konferencji prasowej w Sandomierzu posłowie Krzysztof Lipiec oraz Marek Kwitek ogłosili, że mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego obejmujące obszar Sandomierza i ościennych gmin będą aktualizowane jeszcze w roku 2021 a nie dopiero za 6 lat, jak wynika z prawa wodnego i unijnej dyrektywy powodziowej a informacja przedstawiona zostanie przez Wody Polskie na początku 2022 roku.

Teraz, jak poinformowała kancelaria ministra infrastruktury termin ten został zmieniony na 22 czerwca 2022 roku.

 

Poniżej tekst interpelacji posła Marka Kwitka i posła Krzysztofa Lipca oraz odpowiedź z kancelarii ministra infrastruktury Marka Gróbarczyka

Interpelacja nr 30614
do ministra infrastruktury
w sprawie aktualizacji map zagrożenia i ryzyka powodziowego, w tym obejmującej obszar Sandomierza i ościennych gmin w ramach tzw. Wisły Sandomierskiej
Zgłaszający: Marek Kwitek i Krzysztof Lipiec 
Data wpływu: 17-01-2022

Szanowny Panie Ministrze!
Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie informacji w sprawie aktualizacji map zagrożenia i ryzyka powodziowego, obejmującej obszar Sandomierza i ościennych gmin w ramach tzw. Wisły Sandomierskiej. Pragnę nadmienić, że w tej sprawie podjąłem w imieniu samorządów, przedsiębiorców i mieszkańców ww. terenów interwencję w dniu 19 marca 2021 roku. Zwróciłem się wtedy o aktualizację map z początkiem 2022 roku, z uwzględnieniem efektów inwestycji przeciwpowodziowych zrealizowanych przez Wody Polskie w latach 2018-20, które nie zostały ujęte w mapach przedstawionych 22 października 2020 roku, z racji trwających jeszcze prac inwestycyjnych. Zadania te polegały na modernizacji wałów rzek Wisły, Sanu, Łęgu, Trześniówki i budowie lub przebudowie przepompowni wody oraz wymianie śluz wałowych. W aktualizowanych mapach nieuwzględniony był także kluczowy projekt pod nazwą „Ochrona Przeciwpowodziowa Sandomierza”, który sfinalizowany został w 2021 roku, za kwotę 220 mln zł. Zadanie to w znaczący sposób poprawiło stan ochrony przeciwpowodziowej Sandomierza, zabezpieczyło osiedle mieszkaniowe oraz Hutę Szkła Pilkington przed zalewem od rzeki Wisły i Trześniówki. Obszar ten jest chroniony przez wał opaskowy, i przepompownie „Koćmierzów” i „Nadbrzezie” oraz zbiorniki retencyjno-wyrównawcze, które zabezpieczają dolinę Koprzywianki przed powodzią. Brama portowa zostanie oddana w czerwcu 2022 roku. Wzmocnione zostały także wały rzeki Koprzywianki na dł. 30 km, co zdecydowanie poprawiło ochronę przed podtopieniami oraz zmniejszyło ryzyko występowania powodzi w miejscowościach Zajeziorze, Szewce i Sośniczany. Realizacja tych zadań zwiększyła ochronę przeciwpowodziową dla ok. 20 tys. mieszkańców i blisko 4 tys. gospodarstw domowych oraz chroni ok. 11262 ha terenów w obszarze Sandomierza i okolicznych gmin takich jak: Samborzec, Koprzywnica, Łoniów, Baranów Sandomierski, Gorzyce, Dwikozy, Zawichost. Całość zrealizowanych ww. inwestycji przekroczyła kwotę pół miliarda złotych.
W odpowiedzi na moje pismo, Pan Minister uwzględnił moją prośbę, aby ww. inwestycje umieścić w modelach hydraulicznych, na podstawie których obszary zagrożenia powodziowego miały zostać przedstawione na mapach zagrożenia powodziowego i mapach ryzyka powodziowego. W odpowiedzi stwierdzono, że podanie zaktualizowanych map do publicznej wiadomości zgodnie z art. 171 ust. 5 ustawy Prawo wodne, planowane jest na początek 2022 roku.
Szanowny Panie Ministrze w związku z pytaniami samorządowców, przedsiębiorców, mieszkańców i lokalnych mediów zwracam się z prośbą o przedstawienie informacji w ww. sprawie.
Pragnę również zapytać na jakim etapie są zmiany legislacyjne dotyczące wprowadzenia decyzji zwalniających z zakazów na terenach szczególnego zagrożenia powodzią, co zostało uzgodnione w ramach podpisanego porozumienia z samorządowcami z rejonu Wisły Sandomierskiej, a ogłoszonego na konferencji prasowej w Baranowie Sandomierskim przez prezesa Wód Polskich Przemysława Dacę i wiceministra infrastruktury Rafała Webera?
W ww. porozumieniu samorządy zadeklarowały również zmiany legislacyjne umożliwiające występowanie gmin w roli inwestora zastępczego dla usuwania drzew i krzewów w międzywałach na działkach prywatnych. Zmiany te są bardzo oczekiwane przez samorządy, przedsiębiorców i mieszkańców.

Z wyrazami szacunku
Marek Kwitek
Poseł na Sejm RP

 

MINISTER INFRASTRUKTURY
Znak sprawy: DGWiŻŚ-8.054.3.2022
Szanowna Pani Marszałek,
Warszawa, dnia 17 lutego 2022 r.
Szanowna Pani
Elżbieta Witek
Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

w odpowiedzi na interpelację nr 30614 z dnia 21 stycznia 2022 r. Posła na Sejm RP, Pana Marka Kwitka w sprawie aktualizacji map zagrożenia i ryzyka powodziowego, w tym obejmującej obszar Sandomierza i ościennych gmin w ramach tzw. Wisły Sandomierskiej, przekazuję niniejszym stosowne informacje.
Zgodnie z art. 171 ustawy z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz. U. z 2021 r. poz. 2233 z późn. zm.), projekty map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego, (dalej: aMZP i MRP) sporządzają Wody Polskie. Mapy podlegają przeglądowi co 6 lat oraz w razie potrzeby aktualizacji. Ustawa również przewiduje sytuację, iż mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego mogą zostać poddane przeglądowi oraz w razie potrzeby aktualizacji częściej niż co 6 lat (art. 171 ust. 9).
W celu dokonania przeglądu i aktualizacji map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego w II cyklu planistycznym, Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie pozyskało środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Projekty map opracowywane są w ramach projektu „Przegląd i aktualizacja map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego”, finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Oś priorytetowa II: Ochrona środowiska w tym adaptacja do zmian klimatu, Działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska.
Mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego zostały podane do publicznej wiadomości w październiku 2020 r. i obejmują łącznie około 28,3 tys. km rzek oraz 7 budowli piętrzących. Prace związane z opracowaniem map nie zostały jeszcze zakończone i są kontynuowane w zakresie około 1 tys. km rzek oraz 19 budowli piętrzących. W ramach ww. prac przewidziany jest przegląd i aktualizacja map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego na podstawie art. 171 ust. 9 ustawy – Prawo wodne.
Aktualizacja map zagrożenia powodziowego (MZP) i map ryzyka powodziowego (MRP) Wisły Sandomierskiej, o której jest mowa w przedmiotowej interpelacji, wykonywana jest w ramach umowy zawartej przez Wody Polskie z Wykonawcą wybranym w ramach przetargu nieograniczonego. Według pierwotnych założeń ww. umowy, podanie zaktualizowanych map do publicznej wiadomości, o którym mowa w art. 171 ust. 5 ustawy – Prawo wodne, było planowane w terminie do 21 stycznia 2022 r. Następnie ze względu na wystąpienie okoliczności niezależnych od PGW Wody Polskie oraz od Wykonawcy aktualizacji MZP i MRP (utrudnienia w realizacji prac związane z epidemią COVID-19 oraz z koniecznością wykonania przez Wykonawcę dodatkowych prac), w dniu 5 listopada 2021 r. termin ten został zmieniony aneksem do umowy na 22 czerwca 2022 r.

W odniesieniu do zmian legislacyjnych wymienionych w treści interpelacji pragnę poinformować, iż w obecnie procedowanym projekcie ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy tzw. „specustawie suszowej” (UD101) zostały zawarte rozwiązania pozwalające na realizowanie przez jednostki samorządu terytorialnego zadań utrzymaniowych (w tym usuwanie drzew i krzewów z międzywala). Projekt ustawy wprowadza możliwość realizacji inwestycji oraz ponoszenia kosztów z tym związanych w zakresie utrzymania wód przez jednostki samorządu terytorialnego poprzez zawarcie porozumienia odpowiednio z Wodami Polskimi, właścicielami gruntów, właścicielami wód, właścicielami urządzeń wodnych lub właścicielami urządzeń melioracji wodnych.
Jednocześnie informuję, że przepisy w zakresie zakazów na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią, o których mowa w interpelacji zawarte są w procedowanym projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (UC92).
Z poważaniem,
Z upoważnienia Ministra Infrastruktury Dokument podpisany elektronicznie przez:
Marek Gróbarczyk Sekretarz Stanu