Sandomierz: Jarmark Jagielloński i Turniej Rycerski 2022.

Data publikacji: Kategoria: , , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Najbliższy weekend w Sandomierzu upłynie pod znakiem Jarmarku Jagiellońskiego. O szczegółach mówi Beata Mojduszka z Sandomierskiego Centrum Kultury:

Patronat medialny: Radio Leliwa.

Joanna Sarwa

PROGRAM

Jarmark Jagielloński i Turniej Rycerski 2022

Jarmark Jagielloński i Turniej Rycerski 2022 odbędzie się w dniach 9-10 lipca na Rynku Starego Miasta i Placu Jana Pawła II w Sandomierzu. Jarmark odbędzie się w sobotę 9 lipca w godz.10.00-19.00, zaś w niedzielę 10 lipca w godz.10.00-18.00. Na płycie Rynku Starego Miasta wystawcy zaprezentują swój asortyment:

– unikalne rękodzieło,
– sztukę ludową,
– tradycyjne produkty,
– rzemiosło artystyczne,
– stoiska piwowarskie i winiarskie,
– stoiska ze słodkościami,
– zioła i przyprawy,
– pamiątki sandomierskie.

Oprócz tego w sobotę 9 lipca 2022 (sobota):

godz. 11:00 Spacer fotograficzny „Turysta w swoim mieście” – zbiórka: Miejski Ratusz (parter). Spacer poprowadzi fotograf i twórca wizualny – Marcin Pawlukiewicz.
godz. 15:00-18:30 Widowisko historyczne „Książę Bolesław Chrobry w Sandomierzu w rocznicę Bitwy pod Cedynią 972 roku”
od godz.15:00

– uroczysty wjazd do Sandomierza Księcia Bolesława Chrobrego i Księżniczki Ody z dworem, drużyną pancernych i tarczowników
– powitanie pary książęcej przez Kasztelana Sandomierskiego
– mowa Księcia Bolesława Chrobrego
– popis wojsk pieszych drużyny książęcej – musztra tarczowników,pokazy walk pieszych
– inscenizacja historyczna „Żywot i sławne czyny księcia Mieszka I-go”, muzyka i tańca
– popis konnej książęcej drużyny pancernej – musztra bojowa, władanie włócznią, mieczem i toporem/plac Jana Pawła II
– uroczyste zakończenie

godz. 17:00 Wernisaż wystawy twórczości Jana Puka /Sala Ekspozycyjna Ratusza
godz. 19:30 Koncert Contradanza /plac Poniatowskiego (obok budynku Urzędu Miejskiego)

 

***

Marcin Pawlukiewicz

Twórca wizualny, fotograf, dokumentalista wideo, archiwista społeczny i animator kultury. Współpracował z wieloma instytucjami kultury w Polsce. Absolwent Programu Mentorskiego Sputnik Photos 2020/2021. Autor projektów fotograficznych oraz archiwalnych. Jego prace można było zobaczyć na wystawach w Sejnach, Suwałkach, Białymstoku czy Warszawie. Obecnie pracuje i mieszka w Białymstoku.

 

***

Jan Puk (ur. w 1941 roku Woli Rusinowskiej) – emerytowany kolejarz, z zamiłowania rzeźbiarz ludowy, poeta, gawędziarz, kolekcjoner starych książek i fotografii, propagator kultury lasowiackiej, z której się wywodzi. Od ponad 60 lat do chwili obecnej mieszka w Trześni i to właśnie tam tworzy swoje wyjątkowe zabawki, które rzeźbi w drewnie lipowym i osikowym. Wiele z jego zabawek posiada specjalne mechanizmy, które wprawiają je w ruch.

Prace rzeźbiarskie Jana Puka koncentrują się wokół tematyki sakralnej i świeckiej. Oprócz tego artysta jest także twórcą różnorodnych instrumentów muzycznych takich jak terkotki, grzechotki, bączki oraz gwizdki.

Jan Puk jest laureatem wielu odznaczeń Państwowych i nagród, w tym nagrody im. Oskara Kolberga w 2022 r. w kategorii „Twórczość plastyczna, zdobnictwo, rękodzieło i rzemiosło ludowe, folklor muzyczno-taneczny”. Jego prace stanowią elementy wielu kolekcji muzealnych, m.in. Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. W swoim dorobku posiada kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych w muzeach domach kultury i szkołach. Historia i działalność twórcza artysty są tematem wielu prac licencjackich i magisterskich.

O swojej pasji do drewna Jan Puk mówi:

„Od początku świata drewno człowiekowi służyło,

ja go pokochałem. Ze mną będzie żyło,

będę z niego robił piękne dzieła,

aby sztuka ludowa nigdy nie zginęła”

Cytat pochodzi z artykułu autorstwa Dominika Płazy, którego lekturę serdecznie polecamy Państwa uwadze. Źródło: www.nagrodakolberg.pl.

 

***

Contradanza – zespół kameralny w składzie:

Joanna Herdzik – sopran

Janusz Turek – klarnet

Monika Kuca – fortepian

Zespół rozpoczął działalność we wrześniu 2018 r. Od tej pory wykonał wiele koncertów, które cieszyły się dużym uznaniem publiczności. Repertuar zespołu zawiera różnorodną muzykę, od Bacha po czasy współczesne. Wykonuje muzykę klasyczną, filmową, rozrywkową m.in. Bacha, Haendla, Mozarta, Chopina, Pucciniego, Lorenca, Manganiego, Morricone, Piazzolli, Paquito de Riveira i innych kompozytorów.

Występuje w salach koncertowych, kościołach, w ramach samodzielnych koncertów jak również podczas festiwali muzycznych. Zespół współpracuje z organistą – Mariuszem Rysiem. Miał również występy z kabaretem smyczkowym „Grupa MoCarta”.

www.contradanza.pl