Samborzec: ‚Serca nasze były przepełnione zapałem’ – finał mobilnej gry terenowej.

Data publikacji: Kategoria: , , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Dwanaście kilkuosobowych drużyn wzięło udział w finale gry terenowej ANNO 1920 rozegranej w Samborcu w powiecie sandomierskim w ramach realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury projektu ‚Nasza Wiktoria 1920’.

Grze przyświecały słowa z pamiętnika wojennego bł. ks. Władysława Miegonia ‚Serca nasze były przepełnione zapałem’

Mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sebastian Mazur:

Grę, po wcześniejszych warsztatach online ze specjalistami od tworzenia gier mobilnych z Good Books, przygotowało dziesięciu uczniów ze szkół podstawowych z Chobrzan, Samborca, Śmiechowic i Złotej.

Mówi współtwórca gry – 11-letni Jakub Kasprzak:

Jako sztab gry młodzi komputerowcy monitorowali przebieg rozgrywek, sprawdzali poprawność odpowiedzi i czuwali nad aspektami technicznymi przy wsparciu Michała Szmaja z Good Books.

Mówi Michał Szmaj z ‚Good Books’:

Na placu przed kościołem odbył się pokaz rekonstrukcyjny w wykonaniu rekonstruktorów z Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Była to inscenizacja naboru ochotników chętnych do walki z bolszewikami. W ochotników wcielili się uczniowie ze szkoły w Samborcu.

Po pokazie dwanaście drużyn (46 uczestników) ruszyło w teren zmierzyć się z zadaniami, sprawdzającymi zarówno wiedzę historyczną, jak i sprawność, spostrzegawczość, znajomość pieśni legionowych czy umiejętność zabandażowania głowy.

W zmaganiach wzięła udział drużyna pod nazwą ‚Husaria’:

Podczas wydarzenia można było obejrzeć wystawę wokół kościoła poświęconą bitwie warszawskiej oraz wystawę o bł. ks. Władysławie Miegoniu przygotowaną w kaplicy koło starej plebanii przez 1 Próbną Samborzecką Drużynę Harcerek ‚Jabłoń’. Materiały na potrzeby drugiej wystawy – unikatową korespondencję ks. Miegonia udostępnił siostrzeniec błogosławionego Władysław Stępień.

Mówi jedna z autorek wystawy Wiktoria Szal:

Proboszcz miejscowej parafii ks. Marian Kowalski cieszy się z takiej formy upamiętnienia błogosławionego ks. Władysława Miegonia:

W czasie wydarzenia odbyła się też prezentacja filmów historycznych oraz poczęstunek przygotowany przez KGW z Zajeziorza ‚Przelaski’.

Po dwóch godzinach zmagań z wojennymi zagadkami gracze dotarli do mety. Najpierw odbyło się uroczyste wręczenie nagród uczestnikom Powiatowego Szkolnego Turnieju Online #wiktoria1920. Nagrody ufundowane przez starostę sandomierskiego przekazał wicestarosta Wojciech Dzieciuch. Następnie ogłoszono wyniki rozgrywki terenowej. Pierwsze miejsce zajęła drużyna Wilki Morskie Miegonia, drugie – Husaria i trzecie – Zawisza Czarny. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez wójta Witolda Surowca.

Wydarzenie zakończyło projekt ‚Nasza Wiktoria 1920’ dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego ‚Koalicje dla Niepodległej’.

Patronat medialny – Radio Leliwa.

Joanna Sarwa