Roby Lakatos i Ensemble w Mielcu

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Radio Leliwa

Roby Lakatos & Ensemble – XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny

Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu  zaprasza na koncert w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego zaprasza na koncert Roby Lakatos & Ensemble w dniu 7 sierpnia 2013 godz. 19.30, sala widowiskowa Domu Kultury SCK

ROBY LAKATOS – skrzypce
Roby Lakatos, urodził się w 1965 r. w legendarnej węgierskiej dynastii skrzypków zapoczątkowanej przez Janosa Bihariego zwanego „cygańskim Paganinim”, który cieszył się dużym uznaniem na dworze Habsburgów i w 1814 r. grał na Kongresie Wiedeńskim. Jego sztuką zachwycali się Beethoven i Liszt.
Jako 9 letni chłopiec Roby rozpoczął karierę pierwszego skrzypka w cygańskim zespole. W roku 1984 ukończył Budapeszteńskie Konserwatorium im. Béli Bartóka z pierwszą nagrodą w klasie skrzypiec. Od tamtej pory koncertował w najsłynniejszych salach świata i współpracował z najlepszymi, m.in. z Maximem Vengerovem, Stéphanem Grappellim czy Marthą Argerich, zawsze jednak pamięta o swoich korzeniach, po mistrzowsku łącząc utwory klasyczne czy jazz z muzyką węgierskich Romów.
W tach 1986-1996 ze swoim zespołem występował w brukselskim „Les Ateliers de La Grande Ile”. Wybitny skrzypek i dyrygent Yehudi Menuhin do tego stopnia zachwycał się umiejętnościami Lakatosa, że zawsze będąc w Brukseli, znajdował czas, aby go usłyszeć.  Roby Lakatos to nie tylko ceniony instrumentalista, ale również kompozytor i aranżer.  Z równą swobodą gra muzykę klasyczną, jazz i swoją rodzimą muzykę. Jest unikalnym muzykiem, który wymyka się wszelkim próbom zaszufladkowania. Mówi się o nim cygański skrzypek, „diabelski skrzypek” (choć tego nie lubi), wirtuoz muzyki klasycznej, improwizator jazzowy, kompozytor i aranżer, mistrz XIX-wiecznej muzyki  – i każde z tych określeń jest w pełni zasłużone.  Jest to muzyk uniwersalny, którego siła interpretatora wywodzi się z jego doświadczeń improwizatora i kompozytora. Jego klasyczne aranżacje  wzmocnione są energią węgierskiej muzyki cygańskiej, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla dorobku wielkich kompozytorów. Koncertował w największych salach Europy, Azji i Ameryki. Znają go wszystkie najbardziej prestiżowe sale koncertowe na trzech kontynentach.

Program:
 
New Alliance (Roby Lakatos)
Valse Triste (Ferenc Vecsey)
Polyushka Polye (O field, my field -Trad.)
Oblivion (Ástor Piazzolla)
Stari Waltz (Isaak Osipovich Dunayevsky) – Csárdás Lunatique (George Boulanger)
Nah Neh Nah (Vaya Con Dios)
The Flight Of The Bumbeblee (Nikola? Rimsky-Korsakov)
Chiquilin De Bachin (Ástor Piazzolla)
Two Guitars (Deux Guitares – Trad.)
L?Alouette (The Lark: 'contemporary sonata version?)

Bilety: 40 zł – sala, 30 zł – balkon do nabycia  od 10 lipca br. w pok. nr 10 Domu Kultury SCK (pn.-pt. w godz. 12.00 – 15.00)
oraz kasie kina GALAKTYKA (czynna godzinę przed seansem)

szczegółowe informacje:
Dział Organizacji Imprez Domu Kultury SCK
tel. 17 583 56 39, fax 17 586 26 65
e-mail: imprezy@kultura.mielec.pl