Region. Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W Rzeszowie badanie można wykonać w laboratoriach 'Diagnostyka” przy ulicy Krakowskiej 16, w godzinach od 7.00 do 13.00 i ulicy Krzyżanowskiego 6h, w godzinach od 6.00 do 20.00. W Kielcach zaś przy ulicy Jagiellońskiej 74 i przy ulicy Starodomaszkowskiej 17, od 7.00 do 12.00. Liczba badań jest ograniczona.
Światowa Organizacja Zdrowia uznała wirusowe zapalenie wątroby typu B i C za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych XXI wieku. Co roku w wyniku działania HBV i HCV umiera 1,5 miliona osób.
(Ewa Wójcik – Lis)
Dziś przypada Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby.
28 lipca w 12 miastach Polski, w tym w Rzeszowie i Kielcach, będzie można skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych anty-HCV. Akcję pod hasłem 'Zbadaj się! Bądź świadomy!” realizuje Fundacja 'Gwiazda Nadziei”.
Aby sprawdzić, czy miało się kontakt z wirusem HCV, wywołującym zakażenie żółtaczką typu C, wystarczy w tym dniu zgłosić się do wybranych placówek Laboratorium 'Diagnostyka' i poddać się bezpłatnemu badaniu polegającemu na pobraniu krwi. Warto, bo wiele osób nie wie, że jest zakażona.
Mówi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnobrzegu Małgorzata Korczyńska: