Region: Sukces zespołów ludowych i obrzędowych

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Celem głogowskiego przeglądu była prezentacja tradycji ludowej pieśni i muzykowania, zapoznanie się z wartościami folkloru różnych regionów Polski, ochrona tradycji regionu oraz budowanie identyfikacji regionalnej. (Dominik Siatrak)

Oprócz solistów w rywalizacji na scenie wziął udział także cały zespół Lasowiaczki w składzie: Ewa Ziętek, Kazimiera Malinowska, Barbara Sroczyńska, Agnieszka Solarska, Aleksandra Solarska i Zofia Wydro. Choć nie zajął miejsca na podium, to ich występ spotkał się ze sporym uznaniem i sympatią widowni. Wydarzenie po raz drugi zorganizowała Filharmonia Szczecińska. Turniej to konfrontacja artystów zajmujących się uprawianiem muzyki tradycyjnej, zarówno amatorów jak i zawodowców. Wzięło w nim udział ponad 200 osób z 14 województw: kapele, soliści wokaliści i instrumentaliści, zespoły obrzędowe. Sukces odniósł także zespół Grębowianki z Grębowa, który z VI Głogowskiego Przeglądu Kapel i Śpiewaków ludowych ,,Wykopki 2016? przywiózł 'złotą motykę” za zajęcie pierwszego miejsca. Z wygranej cieszy się dyrektor Gminnego Centrum Kultruy w Grębowie Alicja Kubiak, przy którym działa zespół:

Sukces Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego na Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. Członkini zespołu Zofia Wydro zdobyła pierwsze miejsce w kategorii: soliści wokaliści, zachwycając jury tradycyjnymi lasowiackimi śpiwkami. Zespół do tej pory jeździł głównie na przeglądy do Bukowiny lub Kazimierza. Natomiast w Szczecinie był to turniej gdzie spotkali się najlepsi z najlepszych, dlatego znalezienie się w tej czołówce to ogromne wyróżnienie powiedziała Radiu Leliwa Lasowiaczka: