Region: Pilnujmy dokumentów.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Podobnie jest z dokumentami. Ponadto nie powinniśmy udostępniać swoich dokumentów ani danych osobowych osobom nieuprawnionym a w przypadku kradzieży dokumentów, jak najszybciej osobiście zgłosić to policji i zastrzec – na przykład on-line na założonym wcześniej koncie na www.bik.pl.
W przypadku utraty bądź kradzieży zarejestrowanego dokumentu, jednym kliknięciem zastrzeżemy dowód, a informacja o tym zostanie przekazana do systemu 'Dokumenty Zastrzeżone' prowadzonego przez Związek Banków Polskich, dowód zostanie wyłączony z obiegu, a informacja dotrze do wszystkich banków w Polsce, Poczty Polskiej oraz operatorów telefonii komórkowej – w ten sposób nikt nie będzie mógł już posłużyć się naszą tożsamością.
Według danych Komendy Głównej Policji, w 2014 roku stwierdzono ponad 13 tysięcy przypadków posługiwania się dokumentem innej osoby.
Najczęściej chodziło o wyłudzenie pieniędzy – w 2014 roku próbowano wyłudzić kredyty na kwotę 400 mln zł.
(Joanna Sarwa)
Co robić, aby ustrzec się przed kradzieżą?

14 proc. mieszkańców województwa podkarpackiego zgubiło dokument potwierdzający tożsamość, zaś 66 proc. obawia się jego kradzieży – tak wynika z badania Biura Informacji Kredytowej.
Policja i BIK alarmują, aby w czasie wyjazdów na zimowy wypoczynek zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo naszych dokumentów.
Dokumenty mogą zostać skradzione razem z innymi przedmiotami, na przykład pieniędzmi czy portfelem.
Mówi sierżant sztabowy Jarosław Ostrowski z
Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu: