Region, kraj. Trwa Żółty Tydzień.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

 

1 na 100 zdrowych Polaków jest nosicielem wirusa WZW typu B,  a liczba zakażeń w Polsce należy do najwyższych w Europie. Według danych Państwowego Zakładu Higieny, w  okresie od stycznia do sierpnia tego roku odnotowano około 900 więcej nowych przypadków zakażeń WZW typu B niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

 

 

Trwa „Żółty tydzień”, akcja informacyjna , która ma na celu uświadomienie społeczeństwu zagrożeń zdrowotnych, związanych z wirusowymi chorobami wątroby oraz edukacje na temat ich profilaktyki.

Wirus HBV, wywołujący WZW typu B jest do 100 razy bardziej zakaźny niż HIV. Jak się okazało, to drugi po tytoniu czynnik rakotwórczy, który może być przyczyną nawet 80 procent przypadków raka wątrobowo – komórkowego.

Najczęstszą drogą zakażenia wirusem jest kontakt z zakażoną krwią na przykład w trakcie zabiegów medycznych, poprzez kontakt z raną ciętą, podczas pobierania krwi do badania, w czasie zabiegów stomatologicznych, ale też podczas zabiegów kosmetycznych czy wizyty u fryzjera.

Warto skorzystać ze szczepienia ochronnego.

Mówi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnobrzegu Małgorzata Korczyńska.