Region: Województwo podkarpackie pomoże pogorzelcom z Nowej Białej.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Tomasz Łępa

Podczas sesji sejmiku województwa podkarpackiego  radni przyjęli uchwałę o wsparciu finansowym dla pogorzelców z gminy Nowy Targ. Z taką inicjatywą wyszedł zarząd województwa, a radni jednomyślnie ją poparli w głosowaniu. Samorząd województwa przekazał  wsparcie w wysokości 250 tys. złotych. Na co zostanie przeznaczona pomoc – o tym zdecyduje lokalny samorząd.

Mówi marszałek podkarpacki  Władysław Ortyl.

Radni województwa zdecydowali także o wsparciu finansowym dla powiatu bieszczadzkiego w wysokości 200 tys. złotych na remont fragmentu drogi powiatowej Trójca-Arłamów. Tą trasą w sierpniu w ramach premii górskiej pojadą kolarze w ramach 78. Tour de Pologne. Remontu wymaga odcinek o długości  1,8 km, a koszty inwestycji przewyższają możliwości finansowe powiatu.

Ponadto decyzją radnych kolejne wsparcie z budżetu województwa w wysokości 30 tys. złotych trafiło do Gminy Miejskiej Lubaczów. To pomoc na budowę pomnika gen. Stanisława Dąbka. Stanisław Dąbek urodził się w Nisku, ale od najwcześniejszych lat związany był z Lubaczowem. W czasie I wojny światowej dowodził kompanią na froncie w Karpatach i w Tyrolu, a podczas kampanii wrześniowej dowodził aktywnie całością sił lądowych zgromadzonych wokół Gdyni. Po śmierci został awansowany na generała brygady. Odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, gen. Dąbek jest Honorowym Obywatelem Miasta Lubaczowa i Gminy Lubaczów. Pomnik ma stanąć na skwerze u zbiegu ulic Marii Konopnickiej i Unii Lubelskiej.

 

Tomasz Łępa