Podkarpacie: Wzrosły szanse na uratowanie ofiar wypadków.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Wzrosły szanse na uratowanie ofiar wypadków na Podkarpaciu.
Podejmowanie działań ratujących ludzkie życie jest jednym z najważniejszych elementów pracy Straży Pożarnej. To najczęściej strażacy jako pierwsi pojawiają się na miejscu wypadku czy katastrofy. Umiejętności, refleks, dobre przygotowanie, a także nowoczesny sprzęt są to elementy, bez których postępowanie ratunkowe jest skazane na niepowodzenie. Strażacy dzięki odpowiedniemu wyposażeniu są bardziej elastyczni i skuteczni w prowadzeniu akcji ratunkowych.
Wyposażenie Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie zwiększyło się o 16 sztuk defibrylatorów LIFEPAK1000.
Te urządzenia są niezwykle odporne na trudne warunki zewnętrzne (wstrząsy, upadki, wilgotność). Mogą pracować w bardzo niskich temperaturach, nawet do -20° C.
Defibrylatory zostaną zainstalowane w Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych – mówi mł. bryg. Marcin Betleja.
W sytuacji wymagającej użycia defibrylatora znajduje się rocznie ok. 40 tys. Polaków, niezależnie od stanu zdrowia i wieku. Osobę, której krążenie nagle ustało, może uratować tylko natychmiastowo przepuszczony przez serce impuls elektryczny, nie później niż do pięciu minut po zdarzeniu. Dlatego bardzo ważne jest, aby defibrylatory były dostępne w jak największej ilości miejsc publicznych, nie tylko w urzędach, dworcach czy na lotniskach, ale też właśnie w jednostkach straży pożarnej oraz policji.
W przypadku nagłego zatrzymania krążenia o przeżyciu człowieka mogą decydować sekundy. Szybka reakcja i wczesna defibrylacja zwiększają szanse na przeżycie nawet do 75%.
(Joanna Sarwa)