Podkarpacie: Presja ma sens. Budowa polskich odcinków Via Carpathia zgłoszona do planu Junckera.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Wiceprzewodniczący Komisji Transportu i Turystyki PE Tomasz Poręba apelował do polskiego rządu o zgłoszenie budowy kolejnych odcinków drogi Via Carpathia zwanej w Polsce S-19 do pakietu inwestycyjnego szefa KE Jean-Claude'a Junckera jako ostatniej szansy dla tej inwestycji. W tej sprawie spotkał się w Strasburgu z komisarz transportu UE Violetą Bulc. 'Pani komisarz poinformowała mnie, że polski rząd zgłosił drogę S-19 do programu Junckera i potwierdziła, że jej budowa będzie możliwa jeśli nasze władze przygotują takie uzasadnienie dla tej inwestycji, które przekona Komisję Europejską ' – powiedział europoseł Poręba.
Plan zakłada 315 mld euro na pobudzenie europejskiej gospodarki – w ramach tego planu będą realizowane inwestycje dotyczące m.in. transportu, innowacyjności oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Tomasz Poręba podkreśla, że jest to także szansa na realizację inwestycji w zakresie infrastruktury takich jak Via Carpathia, które nie znalazły się w sieci bazowej TEN-T, obejmującej główne szlaki transportowe UE.
Podczas spotkania z europosłem Porębą komisarz Bulc poinformowała, że do czerwca przyszłego roku fundusz na inwestycje będzie przygotowany i wówczas nastąpi także ocena projektów przez specjalna komisję. Zdaniem komisarz Bulc wybrane inwestycje powinny ruszyć w ciągu najbliższych trzech lat.
'Wpisanie S-19 do planu Junckera to krok w dobrą stronę. Teraz potrzebne jest zaangażowanie wszystkich środowisk, którym zależy na budowie Via Carpathia do mobilizowania polskiego rządu do przygotowania dobrego uzasadnienia i podejmowania w Brukseli dalszych działań w tym zakresie' – mówi europoseł PiS.
(Tomasz Łępa)