Ożarów: Pomnik.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Pomnik Niepodległościowy będzie odsłonięty na Placu Wolności, który został niedawno odnowiony. Jego autorem jest kielecki artysta Arkadiusz Latos. Podczas odsłonięcia pomnika asystę honorową wystawia Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych. W uroczystości weźmie udział Orkiestra Wojskowa Wielonarodowej Brygady z Lublina oraz dowództwo Garnizonu
Sandomierz.
Uroczystościom odsłonięcia pomnika będzie towarzyszyć sesja historyczna Rady Miejskiej. Z wykładem wystąpi dr Radosław Kubicki z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Historyk Marek Lis będzie promował monografię 'Ku niepodległości”, która opowiada o walkach niepodległościowych legionistów na terenie Ożarowa, ziemi opatowskiej, sandomierskiej, ostrowieckiej.
Uroczystości rozpoczną się o godz. 9 mszą w ożarowskim kościele. Po niej odbędzie się sesja. Część oficjalna uroczystości i odsłonięcie pomnika rozpocznie się o 12.45.
(Marcin Gabrek)
W 1935 roku Rada Miasta nadała Józefowi Piłsudskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Ożarowa. Burmistrz chce, aby w przyszłym roku upamiętniono także to wydarzenie.
Jak będzie wyglądał pomnik?

W setną rocznicę pierwszy nominacji oficerskich w 1. Pułku Piechoty Legionów, w czwartek (9 października), odsłonięty zostanie w Ożarowie Pomnik Niepodległościowy. Patronat honorowy nad uroczystościami objął prezydent Bronisław Komorowski.
Burmistrz Marcin Majcher przypomina, że tego dnia przypada ważna rocznica w historii Polski, ale też gminy Ożarów